Jak postępować z manipulatorami? Na początku, wiedz, że można wyznaczyć granice.

Reklama

pon., 06/15/2020 - 20:17 -- moderator3

Manipulatorów można znaleźć wszędzie - wśród twoich przyjaciół, kolegów z pracy, a nawet wśród osób, z którymi się umawiasz.

 

Wiedzą jak wykryć twoje słabości, wykorzystać je przeciwko tobie i przekonać cię do zrobienia czegoś, co służy ich własnym interesom. Być może zrobią to za pomocą pozytywnych taktyk, takich jak nieszczere pochlebstwa i sztuczna bliskość, ale bardziej prawdopodobne jest, że zrobią to za pomocą bardziej negatywnych środków, takich jak ciche traktowanie, krytyka, oszustwo i emocjonalne znęcanie się.

Bycie zmanipulowanym nie jest miłe, więc jak radzić sobie z manipulatorami w codziennym życiu? Oto kilka strategii, których możesz użyć, aby powstrzymać manipulatorów na ich drodze i zachować trochę własnego rozsądku:

 

1. Naucz się, że "nie" oznacza "nie”

Jeśli chodzi o manipulatorów, naucz się mówić „nie” w spokojny i dyplomatyczny sposób.

Nie musisz podawać powodu ze względu na swoją asertywność. W rzeczywistości, podanie powodu tylko daje manipulatorowi informacje, które może wykorzystać do obejścia twojej obrony i zmusić cię do powiedzenia "tak".

Na początku manipulator może się wkurzyć i uporczywie próbować przekonać cię, że jest inaczej. Bez względu na to, jak bardzo cię naciska, ciągle mów "nie", a w końcu się zmęczy i zrezygnuje.

 

2.Nie przepraszaj “z automatu’’

Manipulatorzy są bardzo sprytni w obracaniu stołów i sprawianiu, że wszystko jest twoją winą, nawet jeśli wiesz, że tak nie było. Uwielbiają grać ofiarę.

W jednej chwili próbujesz z nimi rozmawiać o czymś, co zrobili źle, a w następnej w jakiś sposób przepraszasz.

Czasami kuszące jest po prostu przeprosić, żeby zachować spokój, ale tylko dajesz im większą kontrolę nad sobą. Manipulatorzy często odmawiają wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny. Trzymaj się swojej pozycji i nie bierz odpowiedzialności za coś, co wiesz, że nie zrobiłeś.

 

3. Staraj się nie reagować

Im bardziej starasz się bronić lub wyjaśniać swoją pozycję, tym głębiej idziesz w pułapkę. Manipulatorzy chcą, żebyś się wzruszył.Nie interesuje ich twoja perspektywa ani słuchanie tego, co masz do powiedzenia.

Im bardziej emocjonalny jesteś, tym bardziej to sprawia, że wyglądają na spokojnych i zebranych. Tworzą dramat i chaos wokół nich, abyś wyglądał na "szalonego" i wyglądał na zdrowego.

Bez względu na to, ile oskarżeń rzucą na ciebie, nie chcą się angażować. Powiedz "Przykro mi, że tak się czujesz" i odejdź.

 

4.Nie próbuj ich poprawiać

Manipulatorzy mogą angażować się w różnego rodzaju taktyki. Nawet jeśli wiesz, że kłamią, konfrontacja z nimi nigdy nie doprowadzi do pożądanego rezultatu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że manipulator nagle przyzna się do swojego zachowania. Próbując ich poprawić, angażujesz się z nimi, a angażowanie się, nie tylko wywołuje coraz większy niepokój, stres i dramatyzm. To walka, której po prostu nigdy nie wygrasz.

 

5. Miej wyraźne granice

Granice w relacjach międzyludzkich są naprawdę ważne, ale manipulanci mają tendencję do polowania na tak zwanych “ludzi-paserów”, którzy mają bardzo słabe granice.

Jeśli macie słabe granice, spróbujcie zapisać rzeczy, które będziecie i nie będziecie akceptować w swoim życiu. Jeśli osoba manipulująca nadal przekracza jedne z waszych granic, wiedzcie, kiedy odejść i się wycofać.

 

 

6. Bądź jasny co do swojej perspektywy

Manipulatorzy mają zwyczaj zapalania gazu, co może prowadzić do kwestionowania siebie i postrzegania wydarzeń. Zanim się zorientujesz, że coś jest nie tak lub przeprosisz za coś albo nie będziesz wierzył w siebie.Wyraźnie określ swoją perspektywę i wiedz, że masz prawo do bycia wysłuchanym.

 

7. Poświęć czas na podjęcie decyzji

Czasami manipulatorzy będą żądać od ciebie szybkiej odpowiedzi na ich pytanie. Nie ulegaj presji. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, aby pomyśleć, na przykład o konkretnej umowie, powiedz im „pomyślę o tym”.

 

8. Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy manipulują

Jeśli możesz, to najlepiej nie otaczaj się ludzmi, ktorzy manipulują. Czasami jednak nie jest to możliwe, szczególnie jeśli są oni, na przykład, twoimi kolegami lub koleżankami. W takim przypadku najlepiej jest zminimalizować swój kontakt z nimi, chyba że jest to absolutnie niemożliwe.

 

Autor: 
Victoria Brewood / tłum. Kuba Czarkowski
Polub Plportal.pl:

Reklama