Wolontariat festiwalowy – dlaczego warto?

Reklama

sob., 06/29/2019 - 22:32 -- koscielniakk

Coraz mniejszą wagę przypisujemy książkowej wiedzy, a coraz większą doświadczeniom spoza szkoły, uczelni czy biblioteki. Jedną z dróg ich nabywania jest wolontariat przy krótkich wydarzeniach, takich jak festiwale.

Nie trzeba dużo czasu

Wielu z nas uznaje potrzebę angażowania się w dodatkowe działania, żeby zdobyć doświadczenie, znajomych i trochę praktycznej wiedzy. Jednak większość organizacji wymaga długotrwałego zaangażowania, na które nie każdy może sobie pozwolić. Wolontariat w czasie festiwalu, trwającego na przykład tydzień, jest pod tym względem idealnym rozwiązaniem. Zawieszenie na krótki czas części swoich zajęć dla wielu jest łatwiejsze niż regularne przychodzenie na spotkania. Krótki wymiar czasowy tego typu wydarzeń daje też inną możliwość. Pozwala wypróbować wiele różnych doświadczeń. Festiwale bywają muzyczne, filmowe, literackie. Każdy z nich jest inny. Ktoś, kto zainteresuje się tym rodzajem wolontariatu, nie powinien się nudzić.

 

Nic nie tracisz

Na wolontariat często wybieramy wydarzenia, w których i tak chcielibyśmy wziąć udział. W zamian zyskujemy darmowy wstęp, często w wersji rozszerzonej – także na część zamkniętą dla szerszej publiczności. Przy tym możemy powiedzieć sobie, że przecież jesteśmy tu w pracy. I już nie mamy wyrzutów sumienia, że zamiast uczyć się do kolokwium, jesteśmy na koncercie.

 

Zadań nie trzeba się bać

Na dobrze zorganizowanym festiwalu nikt nie daje wolontariuszom zadań ponad siły. Zwykle także nie chodzi o bardzo ciężkie prace. Raczej zajęcia z rodzaju rozdawania ulotek. Jeśli w ramach wolontariatu wymagane są specjalne kompetencje, powinny one być podane na samym początku. A jeśli już jest się przyjętym, wtedy naprawdę nie ma się czego bać. Chyba, że kłamało się w zgłoszeniu, ale to już inna sprawa.

 

Ludzie!

W czasie wolontariatu możesz spotkać ludzi, którzy interesują się tym samym, co ty. A także takich, którym chce się coś zrobić i którzy lubią pomagać. Brzmi jak materiał na świetnych znajomych. Zwłaszcza, że ekipy wolontariuszy często spotykają się w podobnym gronie przy każdej edycji festiwalu.

Autor: 
AM
Źródło: 

plporatal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama