Pradawne drzewa podarowane królowej Elżbiecie II z okazji Platynowego Jubileuszu

Reklama

czw., 05/05/2022 - 22:06 -- MagdalenaL

Książę Walii wezwał ludzi do ochrony „zanikających” starych drzew z okazji Platynowego Jubileuszu królowej.

 

Sieć 70 starych lasów i 70 starych drzew zostanie zadedykowana królowej z okazji 70-lecia jej panowania.

Wśród nich znajduje się las, który stał się inspiracją dla bajki Kubuś Puchatek (Stumilowy Las) oraz jabłoń, na której Sir Isaac Newton odkrył grawitację.

Musimy „chronić cenne siedliska pradawnych lasów dla przyszłych pokoleń” — powiedział książę.

Organizacja Queen's Green Canopy, której patronem jest książę Karol, zachęca ludzi do zasadzenia drzewa z okazji jubileuszu i stworzenia spuścizny po królowej.

„Jeśli chcemy stworzyć stare drzewa przyszłości, musimy sadzić więcej drzew i żywopłotów, na polach, podwórkach kościelnych i w alejach” — dodał książę.

Książę Karol, podając kolekcję lasów i drzew, które mają być chronione w całej Wielkiej Brytanii, poprosił o odnowienie „zanikających” historycznych siedlisk przyrodniczych.

Powiedział, że lasy i drzewa istnieją nie tylko po to, by „każdy mógł się nimi cieszyć”, ale także po to, by wspierać bioróżnorodność i dostarczać materiały dla rzemieślników.

„Różnorodność miejsc, zarówno wiejskich, jak i miejskich, poświęconych monarchini, odzwierciedla wyjątkowość wszystkich zakątków Zjednoczonego Królestwa” — powiedział.

 

Pod jabłonią w Woolsthorpe Manor w Lincolnshire Isaac Newton zastanawiał się, dlaczego przedmioty zawsze spadają. Zdjęcie: PA Media

 

Książę Karol zainaugurował projekt w przekazie wideo nagranym pod jednym ze starych drzew. Starodrzew jaworowy w Dumfries House w Szkocji został zasadzony w czasach panowania królowej Elżbiety I i króla Jakuba VI.

„To niezwykłe, że to pradawne drzewo ma tyle lat, co Hamlet Szekspira oraz Dawid i Goliat Caravaggia” — powiedział.

„Drzewa są pamiątką po naszej królowej i jej niezmiennym, wieloletnim oddaniu” — dodał książę.

Ogłoszono również, że dzieci ze szkół podstawowych w Wielkiej Brytanii otrzymają z okazji jubileuszu książkę, która zawiera słynne cytaty królowej oraz informacje o ważnych postaciach ze Wspólnoty Narodów, takich jak Nelson Mandela.

 

Jak poinformował Departament Edukacji, książka będzie rozdawana dzieciom w szkołach podstawowych finansowanych przez państwo.

Autor: 
Autor: Charley Adams; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama