Księżna Kornwalii kończy 75 lat. Jaką drogą przebyła w oczach narodu brytyjskiego?

Reklama

pon., 07/18/2022 - 10:58 -- MagdalenaL

Clarence House opublikował w niedzielę nowy portret księżnej Kornwalii z okazji jej urodzin, który został wykonany w Raymill, domu w Wiltshire, który wciąż jest jej własnością, gdzie wychowała swoje dzieci.

Z okazji jej 75. urodzin opublikowano nowe zdjęcie Kamili. Zdjęcie: Chris Jackson/Clarence House via Getty Images

 

Księżna Kornwalii to nie tylko kobieta, która uszczęśliwiła księcia Walii, ale to ktoś, kto znalazł sobie wyjątkową i ważną rolę w rodzinie królewskiej, a poprzez nią w życiu narodu brytyjskiego. 

 

 

Tak jak książę Filip był wsparciem dla królowej przez tyle dekad, tak Kamila będzie tym samym dla księcia Karola, gdy ten zostanie królem.

 

Księżna otrzymała oficjalną zgodę na swoją przyszłą rolę na początku tego roku, kiedy królowa ogłosiła w dniu, w którym obchodziła 70 lat jako monarcha, że chce, aby żona jej syna posiadała tytuł królowej małżonki, kiedy nadejdzie czas.

 

Kamila otrzymała również Order Podwiązki, dołączając do najstarszego i najbardziej zasłużonego grona, którego członkowie są mianowani osobiście przez panującego monarchę.

 

Królowa docenia ciężką pracę, jaką Kamila włożyła w ciągu tych lat, po tym jak zdecydowała, że pomimo lat szkalowania i upokarzania musi spuścić głowę i zająć się pracą.

 

W rzeczywistości właśnie w tym tygodniu księżna Kornwalii zacytowała swojego zmarłego teścia, mówiąc, że filozofia księcia Edynburga jest czymś, co wszyscy powinniśmy naśladować.

 

Zacytowała jego mantrę jako: „Patrz w górę i patrz na wprost, mów mniej, rób więcej i bierz się do roboty”.

 

Zajęcie się pracą było czymś, co postanowiła zrobić od momentu, gdy książę Karol ogłosił, że Kamila jest „niepodlegająca negocjacjom” i będzie u jego boku.

 

Kamila Parker-Bowles, jak była wtedy znana, rzadko mówiła o tym okresie, którego kulminacją było słynne stwierdzenie księżnej Diany w wywiadzie dla BBC z 1995 r., że „w tym małżeństwie było nas troje”.

 

Znalazła sposób, aby się z tym uporać, skupiając się na sprawach, które tak wiele dla niej znaczą i obszarach, w których wierzy, że może dokonać największej zmiany.

 

Obecnie prowadzi kampanię na rzecz ofiar przemocy domowej i pracuje nad zakończeniem stygmatyzacji tego problemu. Obiecała, że będzie kontynuować tę pracę, gdy zostanie królową małżonką.

 

Kamila, miłośniczka czytania, jest również działaczką na rzecz umiejętności czytania i pisania wśród wszystkich grup wiekowych.

 

A jako miłośniczka zwierząt, wspiera organizacje charytatywne takie jak Battersea Dogs and Cats Home, dla którego zorganizowała w tym tygodniu przyjęcie z okazji 160. rocznicy jego powstania.

 

W przeciwieństwie do większości ludzi w drugiej połowie lat 70-tych księżna Kornwalii czeka na podjęcie największego zadania w swoim życiu i pójdzie w ślady własnej matki królowej, która była żoną króla Jerzego VI i królowej Marii, żoną Jerzego V.

 

W filmie dokumentalnym ITV w tym tygodniu przed swoimi urodzinami Camilla powiedziała, że zawsze jest „coś ekscytującego za rogiem”, ale nie można nie zastanawiać się, czy zostanie królową małżonką, tak późno w życiu jest rzeczywiście czymś, co większość ludzi uznałaby za dość zniechęcające.

 

Tym bardziej godne uwagi jest to, że jest ona samozwańczą „kobietą ze wsi” z zamożnej rodziny, a więc od Kamili nigdy nie oczekiwano pracy.

 

Pracy starszej członkini rodziny królewskiej nie można porównać do pracy w kopalni węgla czy w szpitalu, ale pomoc w prowadzeniu organizacji charytatywnych, odbywanie karkołomnych wizyt zagranicznych w imieniu rządu, podróżowanie po Wielkiej Brytanii, branie udziału w państwowych okazjach, korespondowanie z tymi, którzy chcą jej pomocy, wygłaszanie przemówień i orędownictwo w dobrych sprawach nie jest tym, co robi większość osób w jej wieku.

 

Kamila odbywa ponad 150 publicznych spotkań rocznie, podczas gdy większość ludzi po siedemdziesiątce spędza czas z wnukami, myśli o kolejnych wakacjach lub doskonali swój wymach na polu golfowym.

 

Wystarczy porozmawiać z każdym, kto otrzymał jej pomoc i wsparcie, a oni nie mają dla niej nic poza pochwałami.

 

Wystarczy porozmawiać z każdym, kogo poznaje na spotkaniach czy wizytach charytatywnych, a mówią o ciepłej i zabawnej osobie.

 

Wystarczy porozmawiać z prasą i fotografami, którzy dokumentują jej pracę, a oni również cieszą się dobrymi relacjami z tym konkretnym członkiem rodziny królewskiej.

 

Innymi słowy, ci, którzy mieli osobiste kontakty z Kamilą poprzez jej pracę, pomagali przez wiele lat powoli zmieniać narrację z czasów, gdy relacje prasowe były powszechnie wrogie.

Księżna powiedziała w ten weekend Daily Mail, że jest „niezwykle wzruszona i bardzo zaskoczona” mianowaniem jej na tytuł następnej królowej małżonki.

 

Niektórzy twierdzą, że jest to sposób królowej Elżbiety na zorganizowanie jak najłagodniejszego przejścia z jednego panowania do następnego, aby jak najbardziej ułatwić życie na początku czasu Karola jako monarchy.

 

Niezależnie od wszystkiego, 30 lat od ogłoszenia przez Karola i Dianę zakończenia ich małżeństwa i 17 lat od ślubu Kamili z przyszłym królem, przyszła rola księżnej Kornwalii w monarchii została zabezpieczona.

 

Autor: 
Autor: Chris Ship; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama