Dla Syryjczyków obchodzących ramadan rosnące ceny żywności

Reklama

śr., 04/27/2022 - 16:25 -- MagdalenaL

Tradycyjnie, w tygodniach poprzedzających Ramadan w Syrii, kuchnie wypełniały się mnóstwem potraw i napojów utożsamianych ze świętym miesiącem. Codzienne łamanie postu i zatłoczone targowiska oferowały kupującym specjalne sezonowe oferty. Jednak w tym roku, gdy wojna na Ukrainie powoduje coraz wyższe ceny żywności i paliwa, kupujących jest znacznie mniej.

„Mieliśmy nadzieję, że do tej pory nasza pomoc żywnościowa będzie miała na celu zmianę życia ludzi, ale zamiast tego, teraz bardziej niż kiedykolwiek, nasze interwencje mają na celu ratowanie tego życia”, powiedział Ross Smith, zastępca dyrektora krajowego Światowego Programu Żywnościowego ONZ w Syrii.

Podczas ramadanu stoły w domach ludzi są zwykle zastawione daktylami i orzeźwiającymi napojami z moreli i tamaryndowca. W tym roku niewielu Syryjczyków może sobie pozwolić na takie produkty ze względu na kryzys gospodarczy, który ogarnia kraj.

Syryjczycy zmagają się z bieżącymi konsekwencjami gospodarczymi wieloletniego konfliktu, COVID-19, zmian klimatycznych oraz kryzysu gospodarczego w sąsiednim Libanie (którego gospodarka jest ściśle powiązana z gospodarką Syrii). Funt syryjski stracił 80% swojej wartości od czasu rozpoczęcia kryzysu w Libanie w 2019 roku, co osłabiło siłę nabywczą milionów ludzi. Tymczasem ceny żywności gwałtownie wzrosły.

Według najnowszych danych Światowego Programu Żywnościowego ONZ, w latach 2019-2021 ceny podstawowych produktów żywnościowych wzrosły o 800%. Obecnie wojna na Ukrainie wywiera jeszcze większą presję na ceny w Syrii. Tylko w okresie od lutego do marca 2022 roku ceny żywności w całym kraju wzrosły o 18%. Rodziny są obecnie zmuszone wybierać między zakupem żywności, paliwa lub leków.

Mieszkańcy Aleppo, tacy jak Zaher, Om i Aisha, nie mogą sobie pozwolić na podstawowe produkty żywnościowe.

Zaher

Obraz zawierający tekst, osoba, mężczyzna</p>
<p>Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: WFP/ HUSSAM ALSEH/2022

Zaher doświadcza najniższej frekwencji klientów, odkąd dwa lata temu otworzył swój sklep.

„Ludzie nie są już w stanie kupić całej potrzebnej im żywności. Zamiast tego kupują o połowę mniejsze ilości lub decydują się na gorszą jakość, aby związać koniec z końcem”, powiedział.

 

Om Hussein

Po przejrzeniu wszystkich ofert w lokalnym sklepie Om Hussein zrezygnowała ze znalezienia niedrogich składników, z których mogłaby ugotować posiłek dla swoich trzech córek. Postanowiła kupić trochę masła ghee i gotować z tego, co uda jej się znaleźć w domu.

Obraz zawierający tekst, osoba, wewnątrz</p>
<p>Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: WFP/ HUSSAM ALSEH/2022

Ponieważ puszka ghee kosztowała więcej, niż Om miała w kieszeni, skorzystała z oferty sklepu i kupiła niewielką ilość ghee w plastikowej torbie — sposób robienia zakupów, który staje się coraz bardziej powszechny w całym kraju po latach konfliktu i niekończącego się kryzysu gospodarczego. Ponieważ większość mieszkańców Syrii żyje w ubóstwie, większość z nich może sobie pozwolić na jedzenie jedynie w kubkach lub łyżkach, a nie w puszkach, opakowaniach czy butelkach.

 

Aisha

Aisha sprzedaje warzywa, aby zarobić na utrzymanie piątki swoich dzieci. Jednak niedawny wzrost cen sprawił, że coraz więcej osób anuluje swoje zamówienia. W rezultacie warzywa się psują, a ona, zamiast zarabiać, traci.

Obraz zawierający budynek, podłoże, zewnętrzne, kamień</p>
<p>Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: WFP/ HUSSAM ALSEH/2022

„Bez względu na to, jak ciężko pracuję, ceny znów skaczą i nie mogę zaspokoić potrzeb moich dzieci”, mówi. „Często muszę korzystać z kredytów, ale ludzie nie są już w stanie pożyczać mi pieniędzy, ponieważ sami borykają się z trudnościami”.

Aisha mówi, że gdyby nie wsparcie w postaci comiesięcznych racji żywnościowych ze Światowego Programu Żywnościowego ONZ, przetrwanie jej i jej rodziny byłoby niemożliwe.

Ramadan staje się coraz trudniejszy dla syryjskich rodzin. Żywność ze Światowego Programu Żywnościowego ONZ pomaga najbardziej bezbronnym rodzinom w tym kraju przetrwać ciągłe wstrząsy i pogarszającą się sytuację gospodarczą. W związku z rosnącymi potrzebami humanitarnymi Światowy Program Żywnościowy ONZ potrzebuje ponad 515 milionów dolarów do września 2022 roku, aby nadal wspierać rodziny, którym nic nie pozostało.

 

Autor: 
Autor: World Food Program USA Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama