Alpinista zdobył Everest po raz 26. Pobił swój własny rekord świata— ponownie

Reklama

sob., 05/14/2022 - 12:24 -- MagdalenaL

W sobotę 52-letni przewodnik górski pobił poprzedni rekord świata – 25 wejść na najwyższą górę świata, który ustanowił w maju ubiegłego roku. 

Kami Rita ustanawiał i bił rekord świata w liczbie wejść na Everest niemal każdej wiosny przez ostatnie cztery lata. 

Mając ponad 35 lat doświadczenia w alpinizmie, Kami Rita jest światowej sławy wspinaczem. Po raz pierwszy ustanowił rekord liczby wejść na szczyt Everestu z liczbą  22  w  maju  2018  r.,  po  tym  jak  dzielił  rekord  21  wejść  z  dwoma  innymi wspinaczami.

Według danych księgi rekordów Guinnessa po raz kolejny pobił ten rekord w następnym roku, kiedy 15 maja 2019 r. zdobył Everest po raz 23. Kami Rita pobił swój własny wynik sześć dni później, zdobywając 24. szczyt.

Możliwe, że Kami Rita mógłby do tej pory zdobyć jeszcze więcej szczytów, gdyby nie pandemia COVID-19. Nepal i Chiny odwołały sezon wspinaczkowy w 2020 roku. Kiedy następnego roku Everest został ponownie otwarty, Kami Rita po raz kolejny pobił swój rekord, zdobywając 25. udany szczyt. 

Kami Rita nie dotarł na Everest podczas swojej pierwszej próby w 1992 roku, jak powiedział Guinnessowi. Udało mu się jednak ukończyć wspinaczkę dwa lata później. Życie Kami Rity jest związane z górami od dzieciństwa. Jego ojciec, Mingma Tshering Sherpa, był jednym z pierwszych profesjonalnych przewodników na Evereście, gdy Nepal zaczął zezwalać na wspinaczkę międzynarodowym alpinistom w 1950 roku. Z kolei Kami Rita od 12 roku życia pracował jako tragarz transportujący sprzęt do bazy pod Everest.

Mount  Everest  jest  częścią  pasma  górskiego  Himalajów  w  Azji  Środkowej  na Płaskowyżu Tybetańskim, nazywanym „Dachem Świata”. Everest sięga do około 29 032 stóp nad poziomem morza, choć ta liczba może się zmieniać. 

Pierwszymi zarejestrowanymi zdobywcami góry byli nowozelandzki alpinista Edmund Hillary i jego nepalski partner Tenzing Norgay w 1953 roku. Od tego czasu, przez prawie 

70 lat, na szczyt weszło kilka tysięcy osób. Góra pochłonęła również życie ponad 300 poszukiwaczy przygód.

W tym samym dniu, w którym Kami Rita pobił swój rekord, w sobotę wieczorem w obozie zginął rosyjski alpinista Pavel Kostrikin – donosi The Kathmandu Post, co oznacza drugą śmierć w tym sezonie.

 

Autor: 
Autor: Dustin Jones /Tłumaczenie: Anna Pawlikowska
Źródło: 

https://www.npr.org/2022/05/08/1097485283/nepali-climber-climbed-everest- for-the-26th-time-world-record Zdjęcie: https://deon.pl/inteligentne-zycie/styl- zycia/dlaczego-na-mount-everest-wciaz-gina-ludzie,1367615

Polub Plportal.pl:

Reklama