Rosyjscy astronauci w barwach Ukrainy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Reklama

ndz., 03/20/2022 - 20:20 -- MagdalenaL

Mężczyźni byli pierwszymi przybyszami na stację kosmiczną od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na Ukrainie w zeszłym miesiącu.

Na nagraniu wideo, wykonanym podczas dokowania kapsuły do stacji kosmicznej, widać astronautę w niebieskim kombinezonie. Nie było jasne, co miały oznaczać żółte stroje, w które się przebrali.

Oleg Artemjew został zapytany o żółte kombinezony, gdy nowo przybyli astronauci mogli porozmawiać z rodziną na Ziemi.

Powiedział, że każda załoga wybiera swój własny zestaw kombinezonów, więc nie wszystkie są takie same.

„Przyszła kolej na wybór koloru. Zgromadziliśmy dużo żółtego materiału, więc musieliśmy go wykorzystać. Dlatego właśnie musieliśmy założyć żółty” - powiedział.

Artemjew, Denis Matwiejew i Siergiej Korsakow wystartowali w piątek z należącego do Rosji kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w swoim statku kosmicznym Sojuz MS-21.

Po nieco ponad trzech godzinach bezproblemowo zadokowali do stacji, dołączając do dwóch Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca przebywających na orbitującej ISS.

 

W wyniku wojny odwołano starty statków kosmicznych i zerwano kontrakty.

Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin ostrzegł, że USA będą musiały używać „kijów od miotły”, aby polecieć w kosmos, po tym jak Rosja zapowiedziała, że przestanie dostarczać silniki rakietowe amerykańskim firmom.

Wiele osób obawia się jednak, że Rogozin ryzykuje utratę dziesięcioleci pokojowego partnerstwa poza planetą, zwłaszcza w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Administrator NASA Bill Nelson zbagatelizował komentarze Rogozina. „To tylko Dmitrij Rogozin. Od czasu do czasu coś wygaduje. Ale koniec końców z nami współpracował” - powiedział agencji The Associated Press.

 

Rosyjscy astronauci Siergiej Korsakow, Оleg Аrtemjew i Denis Мatwiejew. Zdjęcie: Roscosmos Space Agency/AP

 

„Inni ludzie, którzy pracują w rosyjskim publicznym programie kosmicznym, są profesjonalistami”.

„Nie lekceważą nas, amerykańskich astronautów i amerykańskiej kontroli misji”.

„Pomimo tego wszystkiego, w przestrzeni kosmicznej możemy współpracować z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi, naszymi kolegami”.

 

Astronauta NASA Mark Vande Hei, który we wtorek pobił rekord USA w pojedynczym locie kosmicznym, wynoszącym 340 dni, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną wraz z dwoma Rosjanami na pokładzie kapsuły Sojuz, aby 30 marca wylądować w Kazachstanie.

 

W kwietniu na stację kosmiczną wyruszy kolejnych trzech astronautów z NASA i jeden Włoch.

 

Autor: 
Autor: Associated Press Reporter; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama