Szóste masowe wymieranie już się rozpoczęło

Reklama

ndz., 03/20/2022 - 20:29 -- MagdalenaL

Na naszej planecie najsłynniejszym masowym wymieraniem była gigantyczna asteroida, która 66 milionów lat temu doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. Wyniszczyła ona około 76% gatunków na świecie. Teraz naukowcy twierdzą, że szóste masowe wymieranie jest już w trakcie. 

Nowe badanie przeprowadzone przez biologów z University of Hawaii w Manoa i Muséum National d'Histoire Naturelle w Paryżu, opublikowane w czasopiśmie Biological Reviews, jest  kompleksową oceną obszernych dowodów wskazujących na to, że proces wymierania już się rozpoczął. 

Trwa proces masowego wyginięcia

I tym razem nie jest to spowodowane ekstremalnymi zjawiskami naturalnymi. To ludzie są odpowiedzialni za to szóste wymieranie.

Według autorów Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) nie oddaje w pełni rzeczywistej sytuacji, ponieważ sprawia wrażenie, że obecne tempo utraty gatunków pozostaje zgodne z tempem naturalnym. "Jednak Czerwona Lista jest wysoce nieobiektywna. Tylko niewielka część bezkręgowców została oceniona pod kątem kryteriów ochrony" - mówią eksperci.

Naukowcy wskazują w istocie na inny rodzaj negacjonizmu, koncentrujący się na kryzysie ssaków i ptaków, a ignorujący bezkręgowce, które stanowią ogromną większość różnorodności biologicznej.

"Wskaźniki wymierania gatunków wzrosły dramatycznie, a spadek liczebności wielu populacji zwierząt i roślin jest dobrze udokumentowany, ale niektórzy zaprzeczają, że zjawiska te są równoznaczne z masowym wymieraniem" - mówi Robert Cowie z Centrum Badawczego Szkoły Nauk i Technologii Oceanicznych i Ziemskich (SOEST) i główny autor badania.

Dane

Naukowcy szacują, że w ciągu ostatnich 500 lat mogło wyginąć do 13% wszystkich gatunków bezkręgowców (ślimaków, ślimacznic...); to znaczy, że z około dwóch milionów znanych gatunków wyginęło od 150 000 do 260 000 gatunków.

Chociaż coraz więcej gatunków morskich jest zagrożonych, kryzys dotykający morza i oceanu nie jest tak poważny jak ten na lądzie, gdzie szczególnie narażone są gatunki wyspiarskie.

Alarmuje się, że obecnie mamy obowiązek podjęcia działań w celu uniknięcia katastrofalnego spadku różnorodności biologicznej. "Nie jesteśmy tylko kolejnym gatunkiem ewoluującym w obliczu zewnętrznych wpływów. Wręcz przeciwnie, jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomy wybór dotyczący naszej przyszłości i przyszłości różnorodności biologicznej Ziemi" - wyjaśniają. Jesteśmy jedynym gatunkiem zdolnym do manipulowania biosferą na tak wielką skalę.

"Zaprzeczanie kryzysowi, akceptowanie go bez reakcji, a nawet zachęcanie do niego stanowi odstępstwo od wspólnej odpowiedzialności ludzkości i toruje Ziemi drogę do dalszego podążania po smutnej trajektorii w kierunku szóstego masowego wymierania" - konkludują autorzy.

Autor: 
Autor: Sarah Romero Tłumaczenie: Magdalena Wąsala
Polub Plportal.pl:

Reklama