Zmarła Bibi Andersson, aktorka znana z filmów Bergmana

Reklama

pon., 04/15/2019 - 07:41 -- zzz

W wieku 83 lat zmarła szwedzka aktorka filmowa i teatralna Bibi Andersson, znana z występów w filmach słynnego reżysera Ingmara Bergmana - podała AFP, powołując się na informacje jej córki, Jenny Grede Dahlstrand.

Bibi Andersson (właśc. Berit Elisabeth Andersson) rozpoczęła współpracę z Bergmanem w wieku 15 lat. W latach 50. ubiegłego wieku zagrała w wielu jego filmach, m.in. w "Siódmej pieczęci" i w "Tam, gdzie rosną poziomki".

Za swoje role była wielokrotnie nagradzana. W 1958 roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "U progu życia" oraz Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1963 roku dla najlepszej aktorki za film "Kochanka".

W 2009 aktorka doznała udaru, który sparaliżował jedną stronę jej ciała.

- Pozostawiła po sobie ogromną pustkę dla wszystkich, którzy mieli przywilej żyć obok niej - cytuje AFP słowa jej córki.

W 1957 roku w "Siódmej pieczęci" wcieliła się w rolę Mii, zaś w "Tam, gdzie rosną poziomki" zagrała Sarę. Oba filmy trafiły na watykańską listę 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne. W 1966 roku zagrała w dramacie "Persona", uznawanym za jedno z największych dzieł w historii kina. W 1958 roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "U progu życia" oraz Srebrnego niedźwiedzia w 1963 roku dla najlepszej aktorki za film "Kochanka". 
 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plporatal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama