Wystawa, która ostrzega - chrońmy siebie i innych

Reklama

pt., 08/21/2020 - 12:32 -- AleksandraJ

Covid Diary, niezwykła wystawa fotograficzna, będąca jednocześnie ostrzeżeniem przed tym, jak niebezpieczny jest wirus wywołujący COVID-19, została otwarta wczoraj wieczorem, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w Muzeum Historycznym Bośni i Hercegowiny (BiH).

Około 19 zdjęć wykonanych w marcu w dwóch miastach - w Sarajewie i Bergamo - umieszczono na 19 wielkoformatowych panelach.

Na początku pandemii i globalnego kryzysu, stolicę Bośni i Hercegowiny codziennie odwiedzał fotograf Mirza Agić. Rejestrował przystosowywanie się ludzi do nowych okoliczności, podczas gdy Fabio Bucciarelli odwiedzał prywatne apartamenty i szpitale w Bergamo. Ich wstrząsające zapisy, które obiegły cały świat, przedstawione zostały w reportażu opublikowanym na łamach New York Timesa.

„Pomimo ryzyka, ale nie przekraczając ram wyznaczonych przez sztab kryzysowy, od razu zdecydowałem się użyć kamery, by zatrzymać w czasie tamte chwile. Ponieważ miałem w mieszkaniu dwoje małych dzieci, podniosłem sobie poziom zabezpieczeń. Pracowałem dzień w dzień. Dzisiaj, kiedy to wyjątkowe doświadczenie jest już za nami, a my, jako społeczeństwo, nie odrobiliśmy dobrze lekcji, poprzez tę wystawę chcę zwiększyć świadomość tego, co się wydarzyło i co niestety nadal się dzieje, tylko że w jeszcze bardziej radykalnej formie”, powiedział Mirza Agić.

Jego włoski kolega przeżył pandemię zupełnie inaczej, od środka, więc jego zdjęcia są bardziej poruszające i wzruszające. Są na nich ludzie pod respiratorami, widać pijane twarze, a nawet trumny z tymi, którzy mieli pecha i nie wyzdrowieli.

„Fotografie od zawsze służyły przypominaniu przyszłym pokoleniom o tym, co się nam kiedyś przydarzyło i dlatego, te zapisy mają niewymierną wartość. Poza tym, świat stoi przed precedensem, ponieważ wszyscy, w tym samym czasie, jesteśmy w identycznej sytuacji. To wielkie wyzwanie, na które Agić i Bucciarelli odpowiedzieli świadomie i bardzo odważnie”, podkreślił kurator wystawy Paul Lowe.

Zdjęcia pokazujące niebezpieczeństwo ze strony wirusa

O zdjęciach mówił również wybitny fotograf z Sarajewa Agdal Nuhanović podkreślając, że sztuka Mirzy Agića zawsze niosła ze sobą ogromne emocje, co szczególnie zostało podkreślone w jego pracach realizowanych od samego początku pandemii.

Wystawa Covid Diary odbyła się pod auspicjami Ambasady Republiki Włoskiej w BiH, która dostrzegła ważkość informowania opinii publicznej o palącym problemie epidemii.

 „Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią takiej historii i że Ambasada Republiki Włoskiej mogła uczestniczyć w jej realizacji. Są to prace bardzo ważne dla lepszego zrozumienia niebezpieczeństw płynących z obecności wirusa, a najlepiej pokazują to zdjęcia Fabio Bucciarelliego z Bergamo”, powiedział Matteo Evangelista, Chargé d'Affaires Ambasady Republiki Włoskiej w Bośni.

Oprócz Matteo Evangelisty, w otwarciu uczestniczyli także włoscy lekarze wojskowi EUFOR, Pasquale Giannelli i Marino Trivisani, którzy od dawna pracują na rzecz zdrowia publicznego. Włosi nie kryli zadowolenia, że ​​pokazane fotografie tak szczegółowo oddają sytuacje, których oni doświadczają niemal każdego dnia.

Ponieważ wystawa jest również swojego rodzaju kampanią uświadamiającą zagrożenia płynące z epidemii COVID-19, z ceremonii otwarcia wysłano jasny sygnał, że najważniejsza, jak pokazały włoskie doświadczenia, jest odpowiedzialność opinii publicznej, przestrzeganie obostrzeń i zaleceń epidemiologicznych. Tylko to może uchronić społeczeństwa przed katastrofalnymi skutkami.

Autor: 
tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Polub Plportal.pl:

Reklama