Jak Amerykanie świętowali Dzień Niepodległości?

Reklama

pt., 07/05/2019 - 20:35 -- koscielniakk
Fajerwerki, parady w każdym amerykańskim mieście, orkiestry i biało-czerwono-niebieskie barwy to klasyka Święta Niepodległości USA. Jak co roku Amerykanie hucznie obchodzą 4 lipca Święto Niepodległości, wydając przy tym ogromne sumy pieniędzy.

Dnia 4 lipca 1776 roku podpisano Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Już rok później nieoficjalnie obchodzono Święto Niepodległości, ale dopiero w 1870r. oficjalnie ten dzień stał się dniem wolnym od pracy.

Barwne parady i tłumy dumnych Amerykanów w każdym mieście Stanów Zjednoczonych przechodzą przez ulice pokazując co potrafią, ale w Waszyngtonie ten dzień obchodzony jest inaczej niż zazwyczaj. W tym roku było nietypowo, dotychczas wojsko nie brało udziału w obchodach Dnia Niepodległości 4 lipca. Donald Trump złamał zasadę, odbyła się defilada wojskowa z udziałem amerykańskich czołgów i myśliwców, które według Donalda Trumpa są najlepsze na świecie. Podczas przemówienia przy pomniku Lincolna prezydentowi towarzyszyła gwardia honorowa i kompania reprezentacyjna. Czołgi stanęły po dwóch stronach prezydenckiej trybuny, przeciwko ich przejazdowi przez miasto była burmistrz Waszyngtonu, przy panujących tu upałach gąsienice zniszczyłyby nawierzchnie. Obecność prezydenta wymagała dodatkowych środków bezpieczeństwa, potrzebna była pancerna, kuloodporna szyba, za której przemówił oraz trzy razy więcej policjantów i agentów ochrony, zamknięty ruch i wzmożone kontrole, a lotnisko Reagana zamknięto na dwie godziny przez paradę lotniczą.

Nasz naród jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej” – tak mówił prezydent Stanów Zjednoczonych, stojąc przy pomniku Lincolna w Waszyngtonie. „Tak długo, jak pozostaniemy wierni naszej sprawie, dopóki będziemy pamiętać naszą wspaniałą historię i tak długo, jak nigdy nie przestaniemy walczyć o lepszą przyszłość, wtedy nie będzie niczego, czego Ameryka nie mogłaby zrobić”. W pewnym momencie Trump potknął się o swój tekst. Mówiąc o rewolucji amerykańskiej, powiedział: „nasza armia obsadziła powietrze, staranowała mury, przejęła lotniska, zrobiła wszystko, co musiała zrobić”. W XVIII wieku nie było nie było jeszcze samolotów. 47-minutowe przemówienie zakończyło się występem wojskowego zespołu i chóru wykonującego „Battle Hymn of the Republic”. Podczas imprezy zespół zagrał pieśni marszowe Armii, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych.

Ile kosztowały przeloty samolotów podczas imprezy Trumpa 4 lipca? Łączna stawka godzinowa wynosiła co najmniej 560 000 dolarów za godzinę. Sam pokaz fajerwerków kosztował 750 000 dolarów, jednak były one zasponsorowane przez dwie firmy produkujące fajerwerki. Dokładne wydatki na ten jeden dzień nie zostały jeszcze przedstawione, Trump jest krytykowany za kosztowne uroczystości Dnia Niepodległości, szczególnie Demokraci zwracają uwagę na to, że „są to urodziny Stanów Zjednoczonych, a nie jego” – powiedziała senator Kamala Harris. Donald Trump tłumaczy się, że „Koszt naszego wspaniałego Salutu dla Ameryki będzie bardzo mały w porównaniu z tym, ile jest wart”.

Autor: 
Olga Szumilas
Źródło: 

TVN24, eu.usatoday.com, Washington Post, CBC News, bankier.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama