8 sierpnia 1786: wraz ze zdobyciem Mont Blanc narodziła się wspinaczka górska

Reklama

pt., 08/28/2020 - 15:17 -- MagdalenaL

Minęły ponad dwa stulecia, odkąd lekarz i poszukiwacz kryształów podbili Mont Blanc: oto kilka ciekawostek na temat Dachu Europy (choć czy to na pewno Dach Europy?)

8 sierpnia 1786, dzień, w którym Paccard i Balmat zdołali zdobyć szczyt Mont Blanc od strony Chamomix we Francji, jest uważany za datę narodzin alpinizmu. Obaj zostali zachęceni do podjęcia tego wyczynu przez Horace-Bénédict De Saussure, naukowca z Genewy, który zainicjował wyzwanie, samemu podejmując próby w 1760 roku i obiecując nagrodę pieniężną każdemu, kto zdoła się wspiąć na górę: dwadzieścia sześć lat później jego życzenie zostało spełnione.

DACH EUROPY… MOŻE NIEKONIECZNIE. Według niektórych Mont Blanc miałby być najwyższym szczytem w Europie ze swoimi 4810 metrów. Jednak krytycy twierdzą, że to właśnie Elbrus (5642 m. n.p.m.) na Kaukazie ustanawia europejski rekord: masyw, który znajduje się między Gruzją a Rosją, jedenaście kilometrów na północ od granicy geograficznej Azji i Europy.

ZMIANA NAZWY. Nazwa tego słynnego szczytu ma burzliwą historię: nawet jeśli w 1603 roku św. Franciszek Salezy, biskup doliny Arve, wymienia nazwę szczytu jako Mont Blanc, ta została utracona na ponad sto lat na rzecz Mont Maudit lub Mont Malet; dopiero w 1742 roku Pierre Martel w swoim Voyage aux Glacieres du Faucigny wymienia obie nazwy, dokonując po raz pierwszy rozróżnienia: obecnie Mont Maudit to nazwa drugiego szczytu, podczas gdy mianem Mont Blanc określa się powszechnie rozpoznawany biały masyw podzielony między Francję i Włochy.

ZŁE DUCHY I MRÓZ. Legenda głosi, że w sercu Białej Damy (inny przydomek Mont Blanc) gnieździły się hordy złych duchów i nikczemnych stworzeń, które w przeszłości próbowały za wszelką cenę przebić się przez ściany masywu skalnego i uwolnić się, powodując śmiertelne lawiny i zapracowując na określenie góry „przeklętą”. Jednak w pewnym momencie góra, zaczarowana przez te stworzenia, pochłonęła wszystko dookoła, przykrywając warstwą lodu: był rok 1300, początek małej epoki lodowcowej.

„OGRANICZENIA SĄ W NASZEJ GŁOWIE”. To była wiadomość sprzed kilku dni: Andrea Lanfri i Massimo Coda, dwaj niepełnosprawni alpiniści, którzy ironicznie określają siebie jako „dwóch mężczyzn i jedną nogę” posiadając wspólnie trzy protezy, zdobyli szczyt Mont Blanc: „Wczoraj rano o 6:23 dotknąłem nieba trzema palcami na wysokości 4810 metrów ”- napisał Lanfri na swoim profilu na Facebooku. Ale to dopiero początek: „Teraz pod kolejnym szczytem #fivepeaks, Monviso!”. Celem Lanfri jest zostanie pierwszym wspinaczem z amputowanymi kończynami, który zdobędzie szczyt świata, Everest: „To dla mnie niedościgłe marzenie” - powiedział.

Autor: 
Chiara Guzzonato / tłum. Magda Stankiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama