20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Na czym on polega i w jaki sposób został upamiętniony

Reklama

wt., 06/23/2020 - 00:04 -- moderator3

Co to za święto?

Jak dowiadujemy się ze strony ekokalendarz.pl, „Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby uczcić odwagę, siłę i determinację kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów pod groźbą prześladowań, konfliktów i przemocy.” Jest to zatem dzień, który może stanowić okazję, żeby zastanowić się nad losem uchodźców na całym świecie.

 

Nadal są pewne obawy…

Jak wygląda sytuacja uchodźców? Co roku miliony osób staje przed koniecznością opuszczenia swoich domów, żeby ratować życie. 80% z nich to kobiety i dzieci. A jak uchodźcy są odbierani w naszym kraju? Serwis ekokalendarz.pl podpowiada, że „z sondażu przygotowanego dla UNHCR przez TNS Hoffmann na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie respondentów wynika, że Polacy są pozytywnie nastawieni do uchodźców. Sympatię dla nich deklaruje 82% ankietowanych, a 73% sądzi, że Polska powinna pomagać osobom, które opuściły swój kraj z powodu prześladowań i konfliktów.” Wszystko pięknie, ale temat uchodźców okazuje się wciąż wzbudzać pewne obawy. „Aż 47% obawia się przywleczenia przez uchodźców chorób zakaźnych, a 43% sądzi, że uchodźcy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.” – czytamy dalej.

ONZ o Światowym Dniu Uchodźcy

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Uchodźców na temat osób opuszczających swój kraj ze względów bezpieczeństwa wypowiedział się Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres: „Prawie 80 milionów kobiet, dzieci i mężczyzn na całym świecie zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów, stając się uchodźcami lub osobami wewnętrznie przesiedlonymi. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że dziesięć milionów z tych osób opuściło domy tylko w ciągu ostatniego roku. W Światowym Dniu Uchodźcy podejmijmy zobowiązanie, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć konflikty i prześladowania, które są powodem ucieczki przerażającej liczby ludzi.”

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

A na czym polegają obchody Światowego Dnia Uchodźcy? W serwisie aktivist.pl dowiadujemy się, że „od kilku lat obchodzimy ten dzień w specjalny sposób, organizując liczne wydarzenia artystyczne i społeczne oraz przekazując wielu instytucjom publicznym międzynarodową flagę uchodźców, zaprojektowaną przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, nawiązująca do kamizelki ratunkowej i losu tysięcy ludzi przemierzających morze w drodze ucieczki przed wojną, głodem i represjami politycznymi, od dłuższego czasu jest uniwersalnym symbolem szacunku dla migrantów, uznania ich podmiotowości i walki o prawa człowieka.” W Polsce obchody Światowego Dnia Uchodźcy koordynuje Teatr Powszechny, który na ten rok przewidział transmitowane przez Facebooka debaty dotyczące problemu uchodźców także w obecnej sytuacji związanej z pandemią.

Autor: 
Maria Idryjan / Magdalena Zapalska
Polub Plportal.pl:

Reklama