Zakonnica odkryła nieznany manuskrypt Dantego

Reklama

śr., 07/28/2021 - 16:10 -- MagdalenaL

Zupełnie nieoczekiwanie, zaledwie dwa miesiące przed siedemsetną rocznicą śmierci Dantego Alighieri, Julia Bolton Holloway - badaczka i zakonnica z Florencji - prawdopodobnie odkryła plik rękopisów Dantego. Rękopisy pochodzą z czasów spędzonych przez Dantego jako student we Florencji, przepisując prace o sztuce rządzenia dyktowane przez jego surowego nauczyciela, Brunetto Latiniego. (Latini pojawia się w Boskiej komedii w Piekle, w kręgu sodomitów.)

Jak powiedziała Holloway: - Charakter pisma we wczesnych manuskryptach przypomina pismo ucznia, lecz napisane są wspaniałym toskańskim (...) i omawiają idee etycznego rządu, które później pojawiły się w Komedii.

Holloway odkryła zestaw potencjalnych rękopisów Dantego podczas poszukiwań rękopisów pisanych przez uczniów Latiniego, i zidentyfikowała zestaw jako pracę Dantego na podstawie charakterystycznego pisma cancellaresca, którego najprawdopodobniej nauczył Dantego ojciec, oraz taniego pergaminu, gdyż Dante był biedniejszy niż inni studenci. Dwa rękopisy zawierają motyw kwadratu splecionego z kołem, który Dante wykorzystał później do opisania swojej wizji Boga w Boskiej komedii. Dla mnie brzmi to przekonująco - a świętować będę lodami na patyku [Magnum, inspirowanymi Boską Komedią - przyp. red.].

Autor: 
Walker Caplan / tłum. Martyna Sołtysiak
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama