Priština nie rezygnuje, chce, aby Międzynarodowa Rada Muzeów skłoniła Serbię do zwrotu artefaktów

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 23:36 -- MagdalenaL

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Został wysłany list po prośbie do instytucji w Serbii o zwrot do Prisztiny artefaktów znajdujących się w Belgradzie, na co Ministerstwo Kultury Serbii odpowiedziało, że jest to próba odwrócenia uwagi od zagrożonego serbskiego dziedzictwa kulturowego w Kosowie.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Prisztinie, Ajet Ljeci, wysłał list do Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), stwierdzając, że Serbia ma obowiązek zwrócić do Kosowa artefakty „zabrane w latach 1998 i 1999”, informuje Koha.

- Umowy podpisane między odpowiednimi instytucjami wyjaśniają, że artefakty zostały przekazane w celu wystawy czasowej i muszą zostać zwrócone do kraju pochodzenia, do Muzeum Narodowego Kosowa, do którego należą - można przeczytać w piśmie wysłanym do ICOM, które ściśle współpracuje z UNESCO. Eksperci w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Kosowie uważają, że żądanie bezwarunkowego zwrotu eksponatów archeologicznych i etnograficznych przez Serbię jest legalne i uzasadnione prawnie, pisze Koha. List został wysłany po prośbie do instytucji serbskich o zwrot artefaktów z Belgradu do Prisztiny, na co serbskie Ministerstwo Kultury odpowiedziało, że jest to próba odwrócenia uwagi od zagrożenia serbskiego dziedzictwa kulturowego w Kosowie, stwierdzając przy tym, że „zauważalne są liczne fałszerstwa i przekłamania, które zostały zasugerowane we wniosku, takie jak rzekome porozumienia między instytucjami, brak możliwości wdrożenia Konwencji UNESCO, do której się odnosi, i które jest wspomniane jedynie w celu nadużycia nazwy tej organizacji, a także w przypadku odniesienia się do planu Ahtisaariego”.

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama