Monachium mówi „tak" dla Oktoberfest 2022

Reklama

wt., 05/17/2022 - 23:21 -- MagdalenaL

W tym roku, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, ludzie znów mogą kołysać się w namiotach piwnych na monachijskiej Theresienwiese. Informację tę ogłosił burmistrz Dieter Reiter. Festiwal piwa odbędzie się już 17 września.

W tej chwili słynne na całym świecie Theresienwiese w Monachium tętni już życiem: Wiosenny festiwal z diabelskim młynem, straganami, dwoma namiotami i innymi atrakcjami jest sprawdzianem przed tegorocznym „Wiesn”1, największym na świecie festiwalem ludowym w stolicy Bawarii. Z powodu pandemii Koronawirusa monachijski Oktoberfest nie mógł się odbyć przez dwa lata.

W latach poprzedzających przerwę związaną z pandemią nawet sześć milionów osób odwiedziło festiwal ludowy, który po raz pierwszy obchodzono w 1810 roku. Jak ogłosił burmistrz Monachium, Dieter Reiter w piątek (29.04.2022) w dużej sali posiedzeń monachijskiego ratusza, „Wiesn” będzie mógł się odbyć w tym roku bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że nie będzie również żadnych ograniczeń dostępu. Reiter powiedział, że nie podjął tej decyzji lekkomyślnie i skonsultował się z federalnym ministrem zdrowia Karlem Lauterbachem. Ma nadzieję, że sytuacja związana z pandemią nie pogorszy się do jesieni.

Niecierpliwie oczekiwana decyzja

Wiesnwirte życzyło sobie, aby decyzja w sprawie Volksfestu w 2022 r. została podjęta wcześniej, aby można było ją zaplanować. Premier Bawarii Markus Söder, podobnie jak wielu lokalnych polityków w Monachium, również należał do zwolenników nowego startu. Po ogłoszeniu tegorocznej edycji „Wiesn”, Bayerischer Rundfunk (BR) zacytował zachwyconego rzecznika właścicieli gospód w „Wiesn”, Petera Inselkammera, który powiedział: „Nie potrafię wyrazić swoich uczuć słowami". Rzeczniczka prasowa showmanów, Yvonne Heckl, również z niecierpliwością czekała na ogłoszenie. Po podjęciu decyzji powiedziała BR: „Mogę płakać z czystej radości".

Oktoberfest ma zostać otwarty w 2022 roku 17 września. Tradycyjnie „Wiesn" rozpoczyna się stukaniem w beczkę z piwem przez urzędującego burmistrza miasta Monachium. Potem następuje okrzyk otwierający wydarzenie „O’zapft is!”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Otwarte!”. Do 3 października namioty piwne będą otwarte dla zwiedzających i będzie w nich serwowane piwo. Miasto Monachium udostępnia informacje o programie wspierającym na swojej stronie internetowej. Obejmuje to na przykład uroczystą paradę gospodarzy Oktoberfestu oraz tradycyjną paradę kostiumów i karabinów.

 

1 Bawarska nazwa na Oktoberfest

Autor: 
Verena Greb / tłum. Anna Stanisławczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama