Holendia: Aresztowanie w sprawie kradzieży z muzeum obrazów Van Gogha i Fransa Halsa

Reklama

śr., 04/07/2021 - 12:52 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Singer Laren / Wikimedia Commons

Policja aresztowała mężczyznę za kradzież dzieł sztuki w dwóch holenderskich miastach, w odstępie kilku miesięcy w zeszłym roku.

58-latek, aresztowany w swoim domu w centrum miasta Baarn jest podejrzany o kradzież dzieł Vincenta van Gogha i Fransa Halsa z muzeów w miejscowościach Laren i Leerdam. Żaden z obrazów nie został odzyskany. Dwóch śmiejących się chłopców Fransa Halsa z kuflem piwa ma podobno wartość około 15 milionów euro (13 milionów funtów; 17,5 miliona dolarów). Policja powiedziała, że ​​poszukiwania tych dwóch prac były kontynuowane, ale aresztowanie było ważnym krokiem w śledztwie. Spring Garden Van Gogha, znany również jako Parsonage Garden w Nuenen na wiosnę, został skradziony podczas włamania do muzeum Singera w Laren, niedaleko Baarn w marcu zeszłego roku.

Obraz został wypożyczony z muzeum w północnym mieście Groningen, a budynek został zamknięty z powodu koronawirusa w tamtym czasie. Złodziej wyłamał dwoje szklanych drzwi młotem, zanim uciekł z płótnem. Holenderski detektyw artystyczny Arthur Brand powiedział później, że otrzymał dwa „dowody życia”, które jak powiedział wskazywały, że płótno Van Gogha nie zostało zniszczone. Następnie w sierpniu dzieło Fransa Halsa odebrano z muzeum w Leerdam, na południe od Utrechtu. Ta praca została wcześniej dwukrotnie skradziona, w 1988 i 2011 roku, ale później została zwrócona. Pan Brand powiedział wówczas BBC, że takie kradzieże nie były rzadkością, ponieważ przestępcy kupowali wcześniej skradzione dzieła sztuki, aby wymienić je na krótsze kary więzienia. Holenderski program telewizyjny Crime Desk poinformował na początku tego roku, że Van Gogh został kupiony przez podejrzanego z kręgu przemytu kokainy, ale negocjacje w sprawie jego zwrotu zakończyły się niepowodzeniem.

Podejrzany został aresztowany we wczesnych godzinach porannych w centrum Baarn. Pan Brand powiedział holenderskiej gazecie Algemeen Dagblad, że jest mało prawdopodobne, aby podejrzany znał lokalizację obrazów, ponieważ kradzione dzieła sztuki były często szybko przenoszone przez gangi przestępcze. Rzeczniczka muzeum Singera powiedziała, że ​​ma nadzieję, że aresztowanie doprowadzi do powrotu obrazu Van Gogha, aby ludzie mogli znów się nim cieszyć.

Autor: 
BBC, tłum. Oliwia Starzyńska
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama