Pocałunek członków zespołu Rammstein, który zszokował całą Rosję

Reklama

wt., 02/16/2021 - 13:40 -- MagdalenaL

Ostatnia prowokacja niemieckiej grupy Rammstein – męski pocałunek na scenie w czasie koncertu – była wymyślona jako protest przeciw homofobii. W Rosji wywołała skandal, a zdjęcie pocałunku okrążyło świat.

Jeden z najpopularniejszych niemieckich zespołów, Rammstein, w zeszłym tygodniu wywołała skandal w Rosji. Gitarzyści Richard Kruspe i Paul Landers pocałowali się na scenie na przepełnionym, moskiewskim stadionie Łużniki. Na standardy Rammsteina, nie było to nic szczególnego. Rammstein to ważny zespół z prowokacyjnymi teledyskami, które zawierają sceny typu: symulowana egzekucja w obozie koncentracyjnym albo kadry ze starych filmów Leni Riefenstahl, zaufanej reżyserki Adolfa Hitlera.

Od 2013 r. w Rosji wyraźnie zabronione jest wszystko, co mogłoby być interpretowane jako propagowanie homoseksualizmu. Nie licząc się z tym zakazem, Rammstein sprowokował Rosjan, aby przemyśleli swój stosunek do społeczności LGBT. Jednak nie każdy był gotowy przyjąć to wyzwanie.

Jeszcze w zeszłym tygodniu wokół zespołu wybuchnął mały skandal, po tym jak w czasie koncertu w polskim mieście Chorzów, grupa rozwinęła tęczową flagę. Dzień wcześniej, na Paradzie Równości w Białymstoku (także w Polsce) była przećwiczona napaść na członków społeczności LGBT. Później polski arcybiskup nazwał gejów i lesbijki kolorową dżumą. Mimo, że nikt z zespołu Rammstein nie potwierdził swojej przynależności do społeczności LGBT, wykorzystali wolność artystycznego wyrazu i machali tęczową flagą na scenie.

Zespół często przyciąga uwagę prowokacyjnymi aktami solidarności z różnymi, marginalizowanymi mniejszościami. Tym razem Rammstein poszli naprawdę daleko, umyślnie łamiąc prawo. Zdjęcia skandalicznego pocałunku obiegły cały świat, bowiem muzycy opublikowali zdjęcie na Instagramie, pod którą napisali: „Rosjo, kochamy cię”. Niezależnie od ogromnej popularności Rammsteina w Rosji, ich miłość nie jest całkiem odwzajemniona, szczególnie na Kremlu.

Deputowany partii Zjednoczona Rosja, VitalyMilonov, główny obrońca przyjęcia prawa z 2013 r. o zakazie propagowania homoseksualizmu, oświadczył, że jeśli Rammstein pozwolił sobie na zachowanie się w taki sposób, to przeciw tej „amoralnej” chce, aby zostały wyciągnięte konsekwencje. Milonov zagroził, że całkowicie zabroni Rammsteina w Rosji, niezależnie od tego, że koncert był przeznaczony jedynie dla osób powyżej 18. roku życia.

Kontrowersyjne reakcje

Podobne groźby nie wstrząsnęły jednak ogromną ilością fanów, którzy lubią ten zespół metalowy właśnie z powodu jego kontrowersyjnych wystąpień. W mniej niż dwa dni po koncercie w Moskwie, zdjęcie zebrało ponad 250 000 reakcji na Instagramie. Podczas gdy, wielu z nich aprobowało pocałunek między dwoma gitarzystami, niektórzy z użytkowników bali się, że będzie mieć to nieprzewidziane konsekwencje.

„To było wspaniałą częścią show. Bóg nie dopuści, abywam zabroniono z powodu takiej sytuacji”; „Takie zachowanie nie może być usprawiedliwiane, tylko dlatego, że to Rammstein” – głosi tylko część kontrowersyjnych komentarzy w serwisie Twitter.

Prowokacja jako program

Niezależnie od tego, czy teraz niektórzy ludzie w Rosji niszczą swoje płyty z muzyką Rammsteina, zespół jest najmniej zdumiony z powodu tego zdarzenia. Przywykli do podobnych emocjonalnych reakcji, będących częścią ich image’u. W wywiadzie dla magazynu „The Rolling Stone”, klawiszowiec, Christian „Flake” Lorenc wyjaśnił, że Rammstein celowo poszukuje efektu szoku. „Chcemy prowokować, aby rozruszać ludzi. Jest to przeciwieństwo rozrywki. Jeśli wszyscy interesowaliby się tylko rozrywką, sztuka by umarła”. Sztuka Rammsteina jest właśnie związana z kwestionowaniem ustanowionych tradycji i standardów.

Do kiedy zespół przygotowuje się do swojego kolejnego koncertu, w Rosji są zatrzymywane setki aktywistów. Krytycy są zmuszeni zamilknąć, a ludzie ze społeczności LGBT są prześladowani bez żadnych poważnych powodów wyłącznie pod naciskiem polityków, którzy umyślnie nawołują do homofobii w społeczeństwie.

Do niedawna wyrazy jednopłciowej miłości nie były uważane za zbrodnię w Rosji. Na początku lat dwutysięcznych, rosyjski duet popowy t.A.T.u stał się ważny dzięki swoim kawałkom, sławiącym miłość między lesbijkami. Miały rekordową sprzedaż.

Bezsprzecznie, prowokacje zespołu Rammstein, które są czymś więcej niż czystą PR-ową zagrywką, wywołały dyskusje w Europie Wschodniej.

Tłumaczyła Oliwia Król

Autor: 
Sertan Sanderson
Źródło: 

dw.com

Polub Plportal.pl:

Reklama