ŻYDOWSKIE GROŹBY I OSKARŻENIA O ANTYSEMITYZM ZA WYŚWIETLANIE FILMU "GAZA"

Reklama

wt., 02/05/2019 - 07:50 -- zzz

Kardynał Madryt odwołał planowany pokaz nominowanego do Goi filmu krótkometrażowego, który otrzymał wsparcie od pro-palestyńskiej grupy BDS.
Kategoria filmów dokumentalnych rzadko trafia na pierwsze strony gazet podczas targów, ale w noc poprzedzającą hiszpański odpowiednik Oscarów, Gojów, wszyscy zaczęli mówić o 18-minutowym filmie o życiu w Strefie Gazy, który został niespodziewanie odwołany.

 

Planowany pokaz filmu w Madrycie został odwołany w piątek, z powodu gróźb, krytyki i oskarżeń środowisk żydowskich o antysemityzm. 

Grupa aktywistów BDS, która zapewniła wsparcie promocyjne dla filmu, zorganizowała pokaz. BDS, którego inicjały oznaczają "Bojkot, dezinwestycje, sankcje". BDS wezwał globalną społeczność do zerwania więzów kulturowych z Izraelem w proteście przeciwko barbarzyńskiego traktowaniu Palestyńczyków przez Żydów.

BDS w ostatnich miesiącach bojkotował Izrael także w corocznym ogólnoeuropejskim konkursie piosenki Eurowizji, który ma się odbyć w Tel Awiwie w maju.

W przeddzień Gojów BDS zorganizował pokaz filmu krótkometrażowego w centrum duszpasterskim w Madrycie. Jednak w piątek centrum wydało oświadczenie, w którym poinformowało ich, że kardynał z Madrytu nakazał anulowanie projekcję. Przedstawiciele biura Archidiecezji Madrytu potwierdzili The Hollywood Reporter , że poprosili ośrodek, aby nie pokazywał filmu.

Według Cecilii Sanchez z El Retorno Producciones, producenta Gazy i jej siostrzanego pełnometrażowego dokumentu Gas the Arabs: "Inna strona Ziemi Obiecanej", który również otrzymał promocyjne wsparcie od BDS - krótki film ma na celu ukazanie cierpienia Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Gaza jest zapowiadana jako jedna trzecia "tryptyku audiowizualnego", który obejmuje również 56-minutową wersję przystosowaną do telewizji i 70-minutowy pełnometrażowy film dokumentalny Gas the Arabs , który miał swoją premierę w ograniczonym wydaniu w hiszpańskich kinach w kwietniu poprzez ConUnPack Distribucion. Wersja telewizyjna miała swoją premierę w Ameryce Łacińskiej na Telesur.

Zarówno Sanchez, jak i Julio Perez del Campo, współprezes tryptyku w Gazie z Carlosem Boverem Martinezem, twierdzili w wywiadach w piątek, że ich praca została poddana "groźbom" i "cenzurze" ze strony Żydów, które doprowadziły do ​​tego, że festiwale, teatry i kina odmawiają wyświetlania filmu.

"BDS i inne [pro-palestyńskie] organizacje wspierały promocję filmu dokumentalnego", szczególnie pomagając w popularyzacji filmu w Internecie, powiedział Perez del Campo. "Co więcej, otwarcie popieramy BDS jako strategię walki z łamaniem praw człowieka w Palestynie".

Elias Cohen, Sekretarz Generalny Federacji Wspólnot Żydowskich Hiszpanii, w piątek powiedział, że nie słyszał o filmie Gaza, dopóki nie zobaczył informacji o pokazie w Madrycie wydanym przez BDS, organizacji, którą jak określił "dąży do delegitymizacji Izraela i Izraelczyków.

 

Tuzy hiszpańskich profesjonalistów filmowych, w tym Penelope Cruz, Javier Bardem i Pedro Almodovar, podpisali list otwarty, w którym potępili łamanie praw człowieka przez Izrael w Strefie Gazy i nazwał działania Izraela "ludobójstwem". Tym samym stawili czoła ostrym reakcjom w Hollywood, które zdominowane jest przez lobby żydowskie.

Cruz i Bardem są nominowani w tym roku do Goyasa w kategoriach najlepszej aktorki i aktora, za ich pracę w hiszpańskiej koprodukcji Asrybara Farhadiego Everybody Knows . 

 

Poniżej film (kliknij)

Tu jest trailer do filmu.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

hollywoodreporter.com

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama