Święty Walenty i historia miłości Sabina i Serapii

Reklama

wt., 02/18/2020 - 20:39 -- Anonim (niezweryfikowany)

Święty Walenty jest patronem zakochanych, a o jego niezwykłych  czynach krąży wiele opowieści. Jedną z najpiękniejszych jest historia o miłości Sabina i Serapii. Pewnego dnia Sabino, młody rzymski centurion, przechadzał się po jednym z placów Terni, gdy ujrzał piękną dziewczynę o imieniu Serapia i zakochał się w niej bez pamięci.
Poprosił więc rodziców panny o pozwolenie na jej poślubienie. Spotkało go jednak bolesne rozczarowanie: ojciec Serapii nie wyraził zgody na małżeństwo ze względów religijnych. Sabino był bowiem poganinem, a rodzina Serapii wyznawała chrześcijaństwo. Aby pokonać tę przeszkodę, piękna Serapia zaproponowała ukochanemu, aby udać się do Walentego, biskupa Terni, który pomógłby młodzieńcowi poznać wiarę chrześcijańską i zbliżyć się tym samym do rodziny Serapii. W imię miłości Sabino zdecydował się przyjąć chrzest.

Niestety w czasie, gdy trwały przygotowania do tej uroczystości, Serapia zachorowała na gruźlicę, która w tamtych czasach była przypadłością nieuleczalną. Rodzice i Sabino wezwali biskupa Walentego do umierającej dziewczyny, aby był przy niej. Wtedy to Sabino poprosił Walentego, aby nie musiał żyć bez swojej ukochanej, bo bycie bez niej byłoby jedynie pasmem długiego cierpienia. Biskup ochrzcił mężczyznę i połączył oboje węzłem małżeńskim, a gdy podnosił ręce, aby im pobłogosławić, małżonkowie wspólnie przekroczyli próg wieczności i zasnęli snem wiecznym, który połączył ich na zawsze. Tak jak pragnął Sabino.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

amando.it

Polub Plportal.pl:

Reklama