Do Kaplicy Sykstyńskiej wracają arrasy Raffaella

Reklama

śr., 02/19/2020 - 20:59 -- Anonim (niezweryfikowany)

Po pięciu wiekach od powstania wspaniałe arrasy namalowane przez Raffaella Sanzia wracają do miejsca ich pierwotnej ekspozycji, czyli do Kaplicy Sykstyńskiej. Zaprojektowane na zamówienie papieża Leona X kobierce, wykonano w jednej z najbardziej prestiżowych flandryjskich manufaktur.

Pozłacane materie, iskrzą się kolorami podobnymi do tych z fresku Szkoła Ateńska, znajdującego się w nieodległych papieskich apartamentach. Te fantastyczne dzieła sztuki będzie można oglądać jedynie przez kilka najbliższych dni. Zostały one wystawione na widok publiczny z okazji obchodów pięćsetnej rocznicy śmierci Raffaella Sanzia.
Od 17 do 23 lutego (czyli do kończą bieżącego tygodnia) Muzea Watykańskie zapraszają do podziwiania Kaplicy Sykstyńskiej, która przez te kilka dni prezentuje się dokładnie tak, jak wyglądała pięć stuleci temu. Na ściany wróciły zachwycające arrasy zatytułowane Atti degli Apostoli (pl. Dzieje Apostolskie; kobierce ukazują sceny z życia św. Piotra i św. Pawła - przyp. tłum.). Jedyną różnicą w wyglądzie Kaplicy wobec jej stanu z 1520 roku jest obecność fresku Sąd Ostateczny Michała Anioła. Dzieło powstało bowiem między 1534 a 1541 rokiem.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

repubblica.it

Polub Plportal.pl:

Reklama