Życie wyobrażała sobie inaczej. Przed 70 laty królową została niedoświadczona księżniczka

Reklama

czw., 05/05/2022 - 22:35 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Przed 70 laty, w trakcie swojej zagranicznej podróży, młoda Elżbieta otrzymała informację, która diametralnie zmieniła jej życie. Dnia 6 lutego 1952 r. dwudziestopięcioletnia brytyjska księżniczka została królową. Wraz z mężem, księciem Filipem, mieli zgoła inne wyobrażenie o przyszłych losach rodziny. Przyjrzyjmy się wszystkim etapom, które Elżbieta musiała przejść jako nowa brytyjska królowa. Spójrzmy, jak wraz ze wstąpieniem na tron zmieniło się jej życie jako żony i matki.

Rocznice dnia, w którym jej życie zmieniło bieg, Elżbieta obchodzi w ustronnym miejscu – 6 lutego zazwyczaj spędza na rozmyślaniach i wspominkach w swojej prywatnej rezydencji Sandringham House, położonej w hrabstwie Norfolk.

Konieczność wstąpienia na tron zastała Elżbietę zupełnie nieprzygotowaną do nowej roli. Księżniczka odbywała akurat wraz ze swoim mężem Filipem (w imieniu króla Jerzego VI) podróż po wybranych krajach członkowskich Wspólnoty Narodowej, gdzie jednym z przystanków była Kenia. To tam Elżbieta spędziła noc, w ciągu której stała się królową – w obserwatorium kompleksu Treetops, oddając się podglądaniu z koron drzew życia dzikich zwierząt. Z tego właśnie powodu po dziś dzień mówi się, że na drzewo weszła jako księżniczka, a zeszła z niego już jako królowa.

70. rocznicę pamiętnego dnia brytyjska królowa obchodzić będzie w gronie rodzinnym. Mimo że pandemia przez ostatnie 2 lata znacznie zmieniła nawyki starzejącej się królowej, Elżbieta II odleciała właśnie helikopterem z Zamku w Windsorze do rezydencji w Sandringham, gdzie ma przebywać przez następnych kilka tygodni. Ale co właściwie fatalny 6 lutego oznaczał wtedy dla Elżbiety II?

Nie jest tajemnicą, że w monarchiach tradycyjnych z wstąpieniem na tron nowego władcy nierozerwalnie łączy się ze śmiercią tego poprzedniego. I zazwyczaj (choć nie zawsze) koronę po jednym z rodziców dziedziczy jego syn lub córka. Tym samym w rodzinach królewskich, które wiodą harmonijne życie, najważniejszy dzień w życiu władcy jest naznaczony smutnym doświadczeniem straty. Właśnie tak było w przypadku Elżbiety II, która w dniu wstąpienia na tron musiała pożegnać się ze swoim ukochanym ojcem Jerzym VI. Ale w rzeczywistości straciła znacznie więcej.

Autor: 
Ondřej Kubáček / tłum. Małgorzata Chmielowiec
Polub Plportal.pl:

Reklama