Uderzające portrety brytyjskich królowych zostaną wystawione z okazji platynowego jubileuszu

Reklama

wt., 05/03/2022 - 00:06 -- MagdalenaL

Prezentacja portretów królowych, które rządziły Wielką Brytanią, będzie częścią miesięcznego programu wystaw, wydarzeń i aukcji w Londynie z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II, historyczny moment kulturalny, upamiętniający 70 lat jej zasiadania na tronie.

Portrety będą reprezentowały siedem królowych z dynastii Tudorów, którzy pierwsi wydobyły sztukę obrazu na pierwszy plan, aż do dnia dzisiejszego.

Kultowy portret królowej Elżbiety I z Armadą, upamiętniający nieudaną inwazję hiszpańskiej Armady na Anglię w 1588 roku, został wypożyczony z kolekcji Woburn Abbey i będzie prezentował się obok portretu Andy'ego Warhola „Reigning Queens” z 1985 roku. Portret namalowany przez Warhola, to bogata w kolory reinterpretacja oficjalnego portretu fotograficznego wykonanego w roku Srebrnego Jubileuszu Królowej.

Na wystawie, która potrwa od 28 maja do 15 czerwca, zobaczymy także portrety Marii, królowej Szkotów, królowej Wiktorii, królowej Anny, Marii I i Marii II.

Oprócz ekspozycji królewskich portretów, również zostaną zaprezentowane specjalnie wyselekcjonowane rzadkie, arystokratyczne klejnoty i tiary, a także książki i rękopisy o pochodzeniu królowej.

„Wielka Brytania od dawna jest znana ze swojej kreatywności, a królowa była tego sterem przez całe swoje panowanie – zarówno jako kustosz światowej klasy kolekcji, jak i inspiracja dla artystów, projektantów i nie tylko” – powiedziała Frances Christie.

„W tym roku Jej Wysokość stanie się pierwszym brytyjskim monarchą, który będzie świętował 70. lat służby, co jest doskonałą okazją dla Sotheby's, z naszą wyjątkową pozycją u steru zarówno sztuki, jak i luksusu, do świętowania kreatywności we wszystkich jej formach – sztuki, muzyki , literatury, jedzenia, mody i sztuk scenicznych”.

W ramach programu wydarzeń odbędą się również prelekcje, debaty oraz spektakle muzyczne i dramatyczne skupione wokół tematów sztuki i kreatywności, historii i młodości oraz przyszłości.

Autor: 
Amarachi Orie / tłum. Nikol Benderuk
Polub Plportal.pl:

Reklama