Rzadki rysunek Michała Anioła może przynieść 33 miliony dolarów sprzedaży w Paryżu

Reklama

śr., 04/13/2022 - 22:15 -- MagdalenaL

Rysunek Michała Anioła, odkryty w 2019 roku, zostanie wystawiony na sprzedaż w przyszłym miesiącu przez Christie i może przynieść 30 milionów euro (33 miliony dolarów), podał we wtorek brytyjski dom aukcyjny.

Rysunek, jeden z nielicznych dzieł renesansowego włoskiego artysty w prywatnych rękach, został sprzedany w 1907 roku w Paryżu i rozliczony jako dzieło szkoły Michała Anioła. Został w dużej mierze zapomniany do 2019 roku, kiedy specjalista Christie rozpoznał go jako jeden z własnych Michała Anioła.

Rysunek uważany jest za jedną z wczesnych prac artysty, z około końca XV wieku. Odtwarza drżącego mężczyznę przedstawionego na fresku Chrzest neofitów autorstwa Masaccio. Na rysunku obok niego stoją dwie inne osoby.

„Myślę, że ten rysunek jest jednym z najbardziej ekscytujących odkryć dokonanych w dziedzinie rysunków dawnych mistrzów od dłuższego czasu” – powiedział Stijn Alsteens, międzynarodowy szef działu rysunków starych mistrzów w Christie.

„Pokazuje, jak Michał Anioł robi dwie rzeczy jednocześnie, patrząc wstecz na artystów, którzy go poprzedzili, w tym konkretnym przypadku Masaccio, a także z niecierpliwością oczekując własnej pracy i jej rewolucyjnego aspektu – w szczególności przedstawienia człowieka i jego ciała, które staje się tak ważną częścią zarówno w rzeźbach – mam na myśli Dawida we Florencji – czy w wielu, wielu postaciach, które namalował w Kaplicy Sykstyńskiej” – dodał Alsteens.

Christie powiedział, że dzieło zostało oznaczone jako francuski skarb narodowy, co uniemożliwiło jego eksport, ale francuski rząd niedawno usunął to oznaczenie, pozwalając na zaoferowanie rysunku kolekcjonerom na całym świecie.

Rysunek ma zostać wystawiony w Hongkongu i Nowym Jorku, zanim zostanie wystawiony na aukcję w Paryżu 18 maja.

Autor: 
Reuters / tłum. Nikol Benderuk
Polub Plportal.pl:

Reklama