Miniaturowy rękopis napisany przez Charlotte Brontë będzie sprzedany za 1,25 miliona dolarów

Reklama

śr., 04/13/2022 - 22:23 -- MagdalenaL

Miniaturowy nieopublikowany rękopis napisany przez Charlotte Brontë, gdy miała 13 lat, trafi do sprzedaży za 1,25 miliona dolarów na targach książki w Nowym Jorku pod koniec tego miesiąca.

Dzieło zatytułowane A Book of Ryhmes by Charlotte Brontë, Sold by Nobody, and Printed by Herself (Księga Ryhmesa Charlotte Brontë, nie sprzedana przez nikogo i wydrukowana przez siebie, tłumaczenie nieoficjalne) jest mniejsze niż karta do gry – a jednak zawiera skarb literacki składający się z 10 wierszy autorki „Jane Eyre”.

Według Henry'ego Wessellsa, współpracownika Jamesa Cummins Bookseller, rękopis, datowany na grudzień 1829 roku, nie był publicznie oglądany, odkąd został sprzedany w Nowym Jorku w 1916 roku. Powiedział, że niedawno znaleziono go w prywatnej kolekcji.

Zszyte razem w oryginalnych brązowych papierowych okładkach, 15 stron opowiada historie dotyczące „wyrafinowanego wymyślonego świata” Brontë i jej rodzeństwa, zgodnie z komunikatem prasowym dealerów.

„Napisali opowiadania przygodowe, dramaty i wiersze w ręcznie robionych rękopisach wypełnionych drobnym pismem, które miało przypominać druk” – czytamy w komunikacie.

Cummins wraz z Maggs Bros to dwaj dilerzy sprzedający dzieła na Międzynarodowych Targach Książki Antykwariatów w Nowym Jorku 21 kwietnia w Park Avenue Armory.

„Rękopis był ostatnio w centrum uwagi w 1916 roku i wszyscy uwielbiamy historię nieoczekiwanego przetrwania” – powiedział Wessells w e-mailu CNN. „Teraz właściciel chce zapewnić, że zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń, a ostatecznie udostępniony do stypendium”.

Wessells opisał rękopis jako „piękny drobiazg”, który został starannie złożony z domowych skrawków papieru i zszyty oryginalną nicią.

„Następujące są próby rymowania o gorszej naturze, trzeba to przyznać, ale mimo wszystko są to moje najlepsze” – pisze Bronte na stronie tytułowej rękopisu. A na końcu książki zapewnia twórczą kontrolę nad wyimaginowanym światem stworzonym przez siebie i rodzeństwo.

„Wystarczy pomyśleć o dzieciach Brontë opowiadających i piszących między sobą historie, uczących się w domu w odległej wiosce, a następnie krótko rozkwitających, by pisać książki, które od tego czasu przeczytały miliony, a także pozostawić ręcznie wykonane rzeczy, takie jak ten rękopis” – powiedział Wessells, który był zdumiony tym, jak książka przetrwała przez ostatnie stulecie.

Brontë i jej siostry Emily i Anne napisały jedne z najbardziej lubianych powieści w języku angielskim, w tym Jane Eyre (1847), Wichrowe wzgórza (1847) i Lokator Wildfell Hall (1948).

W 2011 roku kolejny z maleńkich rękopisów Brontë został sprzedany za 1,07 miliona dolarów. Konkurencyjne muzea rozpoczęły bitwę licytacyjną o przedmiot, który został napisany w 1830 roku, gdy miała 14 lat.

Autor: 
Aya Elamroussi / tłum. Nikol Benderuk
Polub Plportal.pl:

Reklama