Trzy lata temu zmarł David Bowie. Nowa płyta i aplikacja na cześć artysty

Reklama

czw., 01/10/2019 - 15:05 -- Anonim (niezweryfikowany)

Trzy lata po śmieci Davida Bowiego, fani artyści będą mogli usłyszeć jego niepublikowane dotąd nagrania z prywatnego archiwum muzyka. Wiosną 2019 światło dzienne ma ujrzeć wydawnictwo "Spying Through a Keyhole". Na tym niespodzianek jednak nie koniec, bo już teraz można korzystać ze specjalnej aplikacji, umożliwiającej obejrzenie wystawy "David Bowie Is". 

 

 

10 stycznia 2016 roku świat wstrzymał oddech. David Bowie, wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, aktor, jeden z najlepszych metalowych wokalistów wszech czasów ("Hit Parader"), najwybitniejszych Brytyjczyków (BBC) i najwybitniejszych artystów na świecie ("Rolling Stone") zmarł w wieku 69 lat. Dwa dni po premierze zachwycającego "Black Star", dwudziestego ósmego studyjnego albumu, jak się okazało - pożegnalnego.

Z okazji niedawnych urodzin artysty, przypadających 8 stycznia i 50. rocznicy wydania "Space Oddity", zapowiedziano płytę zatytułowaną "Spying Through a Keyhole" - nowe wydawnictwo, planowane na wiosnę 2019. Ma zawierać niepublikowane nagrania utworów Bowiego, w sumie dziesięć kompozycji. Ukaże się w limitowanej kolekcji winyli. Na płycie mają znaleźć się także pierwotne wersje znanych już piosenek - wczesna wersja "London Bye, Ta-Ta" czy wspomniane "Space Oddity". Tytuł "Spying Through A Keyhole" pochodzi z fragmentu nieznanej wcześniej piosenki "Love All Around".

Rekordowo popularna wystawa "David Bovie Is", która zadebiutowała w 2013 roku w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta, przez sześć lat była prezentowana w różnych częściach świata. Zakończoną w nowojorskim Brooklyn Museum ekspozycję można teraz oglądać w nowej, wirtualnej odsłonie. Za pomocą aplikacji, dostępne są m.in. kartki z pamiętnika Bowiego, ręcznie pisane teksty czy kostiumy w formie grafik 3D. Wyświetla ponad 400 pozycji z wystawy w sekwencji 25 nowo zaprojektowanych wirtualnych sal wystawowych.

"Bez tłumów i szkła oddzielającego je od intymnych artefaktów jednego z najbardziej wpływowych artystów w kulturalnej historii" - czytamy w opisie.

Narratorem aplikacji jest Gary Oldman. Aktor przyjaźnił się z Bowiem od wielu lat. Współpracowali razem przy teledysku "The Next Day" w 2013 roku, w którym wystąpił Oldman. Aplikacja dostępna jest od 8 stycznia 2019 i w Polsce kosztuje 32,99 zł. Współpracuje z systemami android i iOS.

Latem 2018 znaleziono archiwalne nagranie Davida Bowiego sprzed 55 lat. Można było usłyszeć na nim 16-letniego artystę, który jako członek zespołu The Konrads posługiwał się prawdziwym nazwiskiem - Jones. Jak podawało BBC, muzyk trafił na nagranie w "pojemniku na chleb", podczas przeprowadzki w 1990 roku.

"Bowie pisał nawet na łożu śmierci. Widziałem, jak walczy. Walczył jak lew, pracował jak lew mimo choroby. Miałem do niego za to ogromny szacunek" - wyznał po śmierci Bowiego Van Hove, przyjaciel muzyka.

 

 

"Zamiast zostać kolejnym bosym hipisem z gitarą akustyczną lub wymiatającym na wiośle »prawdziwym« rockmanem, wprowadził do muzyki rozrywkowej element zamierzonego, parodystycznego kiczu, swoistej teatralności czy wręcz sztuczności. Stworzył spektakularne widowisko i bohatera, jakiego świat dotąd nie widział" - pisał o Bowiem Maciej Kaczmarski.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku po trwającej 18 miesięcy walce z rakiem wątroby. Nie życzył sobie pogrzebu. W testamencie zaznaczył, by jego prochy zostały rozsypane na wyspie Bali, zgodnie z rytuałem buddyjskim.

Autor: 
-----------------------
Źródło: 

Onet

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama