Zmarł szwajcarski aktor Bruno Ganz, lat 77

Reklama

sob., 02/16/2019 - 19:20 -- zzz

Bruno Ganz, który wystąpił w wielu filmach, w tym w filmie "Upadek" Adolfa Hitlera, zmarł w Zurychu. Był znany jako jeden z największych aktorów w świecie niemieckojęzycznym.

    

 

 Bruno Ganz (Getty Images / J. Phillips)

 

 Szwajcarski aktor Bruno Ganz zmarł w sobotę w swoim domu w Zurychu, według niemieckich mediów. Miał 77 lat. Według jego agenta zachorował na raka.

Ganz był sławny zarówno na scenie, jak i na dużym ekranie w rolach, w tym w roli nazistowskiego dyktatora Adolfa Hitlera w "Upadku" (2004) i Fernando Girasole w "Chlebie i tulipanach" (2000).

Jego ostatni film był Verge w horrorze Larsa von Triera "The House That Jack Built" (2018), grającego postać, która nawiązuje do postaci Virgila w "Inferno" Dantego.

 

Główna nagroda

W 1996 roku otrzymał Iffland-Ring, prestiżową nagrodę dla niemieckich aktorów, którą posiadacz tradycyjnie rozporządza do śmierci i przechodzi z woli do aktora, który uważa za najlepszy w teatrze języka niemieckiego.

Ganz powiedział, że fakt, iż był Szwajcarem, a nie Niemcem, ułatwił mu przejęcie roli Hitlera, oderwanej od wielu niemieckich aktorów.

Urodzony w 1941 roku aktor dorastał w Zurychu jako syn szwajcarskiego pracownika fabryki i włoskiej matki.

Miał już wybitną karierę w niemieckojęzycznym teatrze i filmie przed swoim międzynarodowym sukcesem w "Upadku".

German Foreign Minister Heiko Maas on Saturday offered his condolences to Ganz's family and friends via Twitter, praising him as "one of the most important actors of our time" whose "brilliant work remains" despite his death.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

dw.com

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama