W Szwajcarii znaleziono trzy oryginalne szkice Małego Księcia

Reklama

pt., 08/23/2019 - 13:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Szkice do powiastki, wykonane przez Antoine'a de Saint-Exupéry'ego przechowywane były w Winterthur, w kantonie Zurych. Prace zostały kupione na aukcji ponad 30 lat temu przez zuryskiego kolekcjonera Bruno Stefaniniego, który zmarł w grudniu 2018 roku, w wieku 94 lat.

Jak się okazało, jest ich więcej niż jeden rysunek owieczki. Szkice zostały znalezione w starym budynku w północnej Szwajcarii, gdzie były przechowywane wśród dziesiątek tysięcy dzieł sztuki.

Rysunki, nabyte ponad 30 lat temu na aukcji w Szwajcarii, znajdowały się w tekturowym folderze i „są w bardzo dobrym stanie”, powiedziała AFP Elisabeth Grossmann, kurator Fundacji dla sztuki, kultury i historii w mieście Winterthur (kanton Zurych). „Jednak wiele innych dzieł jest w złym stanie” - stwierdza, dodając, że kolekcja była przechowywana w kilku miejscach w mieście. Karton zawierał trzy rysunki związane z Małym Księciem: pijak na swojej planecie, boa trawiący słonia, któremu towarzyszą odręczne adnotacje, oraz Mały Książę i lis, a także wiersz zilustrowany małym rysunkiem i listem miłosnym skierowanym do jego żony Consuelo.

Jak ujawniono w czwartek w lokalnej gazecie Landbote, szkice, które nie są datowane, zostały wykonane na papierze lotniczym, atramentem indyjskim i akwarelą. Bruno Stefanini, kolekcjoner z Zurychu, kupił je na aukcji w Bevaix w 1986 roku. Właściciel jednej z największych kolekcji sztuki w Szwajcarii, w 1980 roku założył Fundację w Winterthur, aby zarządzać swoim dziedzictwem.

Mały Książę, napisany i zilustrowany przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w Nowym Jorku, został tam opublikowany w 1943 roku, a następnie w 1946 roku we Francji, po zniknięciu lotnika u wybrzeży Marsylii, 31 lipca 1944.

Oryginalne ilustracje książki znajdują się w bibliotece Morgan w Nowym Jorku, z którą skontaktować się ma fundacja, aby poinformować o „znalezisku”.

Autor: 
Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

AFP, lefigaro.fr

Polub Plportal.pl:

Reklama