NIE ŻYJE KRÓL MODY KARL LAGERFELD

Reklama

wt., 02/19/2019 - 13:34 -- zzz

Jak podają francuskie media, 19 lutego 2019 roku zmarł Karl Lagerfeld. Kreator mody, projektant i fotograf miał 85 lat.

Ikona świata mody, Karl Lagerfeld, był dyrektorem kreatywnym Chanel. Od kilku tygodni jego stan się pogarszał. W poniedziałek trafi do szpitala, dzisiaj rano zmarł.

22 stycznia 2019 roku podczas pokazu haute couture marki Chanel w Paryżu, projektant nie pojawił się na wybiegu, jak zwykł robić od lat. Media poinformowano, że źle się czuje, jest bardzo zmęczony.

W oświadczeniu można było przeczytać: "Pan Lagerfeld, dyrektor artystyczny Chanel, który był zmęczony, poprosił Virginię Viard, dyrektor kreatywną studia, aby go reprezentowała podczas pokazu". Zdarzyło się to po raz pierwszy. Karl Lagerfeld zarządzał słynnym domem mody, założonym przez Coco Chanel, przez ponad trzy dekady, produkując aż osiem kolekcji rocznie.

Karl Lagerfeld nie żyje, fot. Caroline Seidel/DPA /AFP

Karl Lagerfeld nie żyje, fot. Caroline Seidel/DPA/AFP

Urodzony w 1933 roku w Hamburgu Karl Lagerfeld był jednym z najbardziej popularnych i cenionych projektantów. Od 1983 roku kierował domem mody Chanel i dokonał reinterpretacji marki słynnej Coco.

Jako 20-letni chłopak wyjechał wraz z matką do Paryża. Dwa lata później wygrał prestiżowy konkurs dla projektantów i tak trafił do domu mody Balmain na praktykę. Następnie projektował dla innych wielkich marek.

Był znany ze swojego charakterystycznego stroju: czarny garnitur z białymi włosami spiętymi w kucyk, rękawiczki bez palców i ciemne okulary/ Zdjecie z 2006 roku /Getty Images

Był znany ze swojego charakterystycznego stroju: czarny garnitur z białymi włosami spiętymi w kucyk, rękawiczki bez palców i ciemne okulary/ Zdjecie z 2006 roku/Getty Images

 

 

Miał obsesję na punkcie swojego wyglądu i wizerunku. W wywiadach mówił, że nie rozstaje się z suchym szamponem, zmarszczki zasłaniał za dużymi okularami przeciwsłonecznymi, a zniszczone dłonie i starcze plamy pod skórzanymi ciemnymi rękawiczkami. - Bez nich czuję się niemal nagi - wyznał w wywiadzie.  

Przez wiele lat ukrywał swoją prawdziwą datę urodzenia i podawał, że przyszedł na świat w 1938 roku. Dopiero sześć lat temu zdradził prawdziwą datę.

Zdjecie z 3 lipca 2018 roku - Karl Lagerfeld na pokazie haute couture marki Chanel w Paryżu /Getty Images

Zdjecie z 3 lipca 2018 roku - Karl Lagerfeld na pokazie haute couture marki Chanel w Paryżu/Getty Images

Największą muzą wielkiego projektanta była... jego kotka. Mademoiselle Choupette Lagerfeld. Kotka początkowo należała do francuskiej modelki Baptiste Giabiconi. W 2011 roku, gdy kobieta udała się w podróż, oddała swoją ulubienicę pod opiekę projektanta, a ten... nigdy już jej nie oddał. W ciągu dwóch tygodni zżył się z Choupette, która dzięki nowemu opiekunowi zrobiła zawrotną karierę.

Kotka ma własną linię kosmetyków, akcesoriów, a na Instagramie obserwują ją ponad 100 tysięcy osób. Do jej największych fanów należy między innymi Joanna Przetakiewicz. Polka sześć lat temu została zaproszona na luksusowe przyjęcie urodzinowe Choupette organizowane we Francji. "Niestety ludzie jeszcze nie mogą zawierać związków małżeńskich ze zwierzętami... Nigdy nie sądziłem, że zakocham się w kocie!" - powiedział telewizji CNN w 2013 roku.

Świat mody żegna ikonę Karla Lagerfeld. Joanna Przetakiewicz napisała: "Powtarzałeś zawsze, ze trzeba sięgać po swoje marzenia i je realizować. Tak właśnie zrobiłam. Dzięki Tobie stworzyłam lamaniafashion, która jest ze mną do dziś. Bo we mnie wierzyłeś. Byłeś z tych ludzi, którzy się dzielili - sercem. Zawsze byłeś niczym wysoki budynek z antenami sięgającymi chmur, które ściagały ludzi jak zasięg telewizyjny. Podkreślałeś, że ludzie, z którymi pracujesz, to Twoja rodzina. Czułam się jej częścią. Dziękuję Ci za to. Byłeś wspaniałym mentorem i przyjcielem. Chciałeś się nieustannie uczyć. A ja chcę się uczyć od Ciebie. CIEBIE NIKT NIE ZASTĄPI. DZIĘKUJĘ. (pisownia oryginalna)

Aktorka Vanessa Paradis, która była muzą Karla Lagerfelda, też go pożegnała:

 

 

 

 

 

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

styl

Polub Plportal.pl:

Reklama