Historyczne ruiny z ery Jomon uznane za Światowe Dziedzictwo Kultury

Reklama

wt., 08/10/2021 - 17:28 -- MagdalenaL

27 lipca Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) podjął decyzję o wpisaniu ruin Sannai-Maruyama (w mieście Aomori) oraz historycznych ruin z ery Jomon znajdujących się na Hokkaido i w północnym Tohoku na Listę Światowego Dziedzictwa. Jest to dwudziesty obiekt dziedzictwa kulturowego w Japonii, ale pierwszy pochodzący jeszcze z czasów przed naszą erą. Łącznie z obiektami przyrodniczymi, całkowita liczba obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa wynosi 25.

Siedemnaście z zarejestrowanych miejsc jest rozrzucone po Hokkaido i trzech prefekturach: Aomori, Iwate i Akita. Oprócz ruin Sannai-Maruyama, istnieje wiele obiektów pochodzących z ery Jomon, która trwała ponad 10 tys. lat. Na przykład: Kamienne Kręgi Ōyu (Kazuno, prefektura Akita), Ōdai Yamamoto (Sotogahama, prefektura Aomori), gdzie zostały znalezione najstarsze w Japonii fragmenty ceramiki oraz kopiec muszli i ruiny wioski Kitogane (Date, prefektura Hokkaido).

Okres Jomon jest wyjątkowy dla Japonii. W przeciwieństwie do innych części świata, gdzie rolnictwo i pasterstwo rozpoczęło się niemal równocześnie z osadnictwem, ludność okresu Jomon prowadziła życie polegające na polowaniu, zbieractwie i rybołówstwie, jedzeniu zwierząt, ryb i owoców oraz osiedlaniu się w jednym miejscu. Rozwinęła się też złożona i bogata kultura duchowa, w wyniku której powstały znalezione gliniane figurki i grobowce.

W maju Międzynarodowa Rada ds. Zabytków i Miejsc (Icomos), organ doradczy UNESCO, uznała wartość wszystkich siedemnastu miejsc i zaleciła wpisanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa, mówiąc, że pokazują one sposoby życia osiadłego oraz złożoną kulturę duchową jeszcze przed rolnictwem, około 15 tys. lat temu.

Autor: 
Tłum. Zofia Miecznikowska
Polub Plportal.pl:

Reklama