Renowacja posągów Niou zniszczonych w bitwie o Okinawę

Reklama

ndz., 09/19/2021 - 22:19 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Renowacja posągów Niou, zniszczonych w bitwie o Okinawę, na podstawie 13 elementów pochodzących ze świątyni Engakuji w Naha"

Muzeum Prefektury Okinawa i Muzeum Sztuki w mieście Naha ogłosiło 17 września, że odrestaurowano posąg Niou z dawnej świątyni Engakuji, który został zniszczony podczas bitwy o Okinawę w 1945 roku pod koniec wojny na Pacyfiku.

Świątynia Engakuji, położona na północ od zamku Shuri, była rodzinną świątynią królewskiej rodziny Ryukyu. Projekt, który powstał na podstawie 13 fragmentów zebranych po wojnie przez okolicznych mieszkańców i kuratorów, a także serii wywiadów i analiz naukowych, trwał sześć lat. Po raz pierwszy zostanie on wystawiony 19 października w Muzeum Narodowym Kyushu (miasto Dazaifu, prefektura Fukuoka), a następnie w styczniu 2022 roku pojawi się on w Muzeum Narodowym w Tokio.

Odrestaurowane posągi Niou to para drewnianych posągów — Agyou oraz Ungyou, które mają ok. 2,5 metra wysokości. Świątynia Engakuji jest świątynią buddyjskiej szkoły Rinzai założoną pod koniec XV w. Przed wojną główna brama i Sala Buddy były uznawane za skarby narodowe. Posągi Niou były umieszczone przy głównej bramie od momentu założenia świątyni i znane były mieszkańcom Shuri pod przydomkami „Niobotuki” (dla posągu Agyou) i „Makarbutuki” (dla posągu Ungyou). Aczkolwiek pomniki zostały zdmuchnięte i poważnie uszkodzone przez wybuch spowodowany przez amerykańskie siły zbrojne podczas bitwy o Okinawę.

W 2003 r. prefektura Okinawa rozpoczęła odbudowę posągu w ramach projektu Akumulacji i odrodzenia dziedzictwa kulturowego Królestwa Ryukyu. Większe kawałki głów oraz inne części ciała zostały utracone, nie zachowały się także żadne przedwojenne fotografie, a analiza pozostałych fragmentów wykazała, że oryginalnym materiałem było XV-wieczne drewno kaya, które nie jest rodzime dla Okinawy. W oparciu o cechy charakterystycznych konstrukcji, przypuszczano, że posągi zostały wykonane przez buddyjskich mnichów szkoły Inpa, zamieszkujących Kioto. Posągi Niou w prefekturach Shiga i Ishikawa zostały zbadane i przywrócono im ich dawny wygląd.

Według Muzeum Prefektury Okinawa i Muzeum Sztuki w mieście Naha dzięki tej renowacji będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób japońska rzeźba wpłynęła na rzeźbę Ryukyu, a zastosowane metody również będą mogły zostać wykorzystane przy odbudowie zamku Shuri, który został zniszczony przez pożar w 1927 roku. Dyrektor muzeum — Masayuki Tana podczas konferencji powiedział: „Dlaczego pomniki Niou znajdują się na Ryukyu? Kiedy rozumiemy królestwo Ryukyu, to widzimy, że istnieją osiągnięcia, które łączą ze sobą kulturę chińską i japońską i przynoszą owoce takie, jak kultura Ryukyu. Obecność posągów Niou jest rzeczą wspaniałą”.

Autor: 
tłum. Zofia Miecznikowska
Polub Plportal.pl:

Reklama