Popiersie przywódcy Ku Klux Klanu Nathana Bedforda Forresta zostanie usunięte z Kapitolu w Tennessee

Reklama

sob., 07/24/2021 - 18:52 -- MagdalenaL

Pracownicy przygotowują rusztowanie przy popiersiu Nathana Bedforda Forresta w Kapitolu Stanu w Nashville w stanie Tennessee, 22 lipca 2021 roku.

Władze Tennessee głosowali w czwartek za usunięciem popiersia przywódcy Ku Klux Klanu i Konfederacji Nathana Bedforda Forresta z Kapitolu i przeniesienia go do Tennessee State Museum.

Po ponad roku przygotowań proces ten wreszcie dobiegł końca - powiedział Republikański gubernator stanu Tennessee, Bill Lee, który głosował za usunięciem. Dziękuję członkom Capitol Commission, Historical Commission oraz State Building Commission za swój wspaniałomyślny wkład i zaufanie procesowi. State Museum zapewnia pełne tło historyczne dla tych postaci, aby upamiętnić bogatą historię i trudną przeszłość naszego stanu.

Za tą decyzją głosowano 5:2 i obejmuje ona również plany usunięcia popiersi admirała Davida Farraguta oraz admirała Alberta Gleavesa, zgodnie z zaleceniami State Capitol Commission oraz Historical Commission.

Forrest był generałem Konfederacji, handlarzem niewolników i jednym z pierwszych przywódców Ku Klux Klanu. Obiekty historyczne przechowywane są w muzeach, aby zapewnić łączność z przeszłością i pozwolić publiczności na refleksje. Jesteśmy gotowi właśnie tam umieścić te dzieła – powiedział kierownik Tennessee State Museum, Ashley Howell. Muzeum poinformowało, że prace nad przeniesieniem popiersia rozpoczną się w piątek.

Dwie osoby, które głosowały przeciwko usunięcia tych popiersi to wicegubernator Randy McNally oraz marszałek Izby Reprezentantów Cameron Sexton. Nie mam zamiaru podejmować próby oceny działań poprzednich pokoleń w oparciu o dzisiejsze wartości i rozwój społeczeństw, bo uważam, że przyniesie ona efekt przeciwny do zamierzonego – powiedział Sexton w oświadczeniu. O wiele bardziej produktywne jest uczenie się na błędach przeszłości i nie powtarzanie ich. Każda próba wymazania przeszłości prowadzi tylko do wpajania społeczności ideologii komunizmu, która mówi o wyższości teraźniejszości nad przeszłością.

McNally napisał na Twitterze, że potrzebny jest kontekst, nie wymazywanie faktów. Nikt nie kłóci się z tym, że Forrest to problematyczna postać. Jest nią. Ale jego historia jest bardziej złożona – powiedział McNally. W zeszłym miesiącu pracownicy usunęli pozostałości Forresta i jego żony z parku w Memphis, gdzie kiedyś stał jego pomnik.

Autor: 
Aya Elamroussi i Rebekah Riess tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama