Palestyński rolnik znalazł 4500-letni posąg bogini podczas pracy na swojej ziemi

Reklama

wt., 05/03/2022 - 00:17 -- MagdalenaL

Rolnik palestyński pracujący na swojej ziemi w Gazie znalazł głowę 4500-letniego posągu kananejskiej bogini Anat.

„Głowa, która została ujawniona opinii publicznej, została znaleziona w Sheikh Hamouda w Khan Younis. Jest ona symbolem najstarszej ludzkiej cywilizacji, która żyła w Gazie”, powiedział na konferencji prasowej Jamal Abu Rida, dyrektor Ministerstwa Turystyki i Starożytności Gazy.

„Na początku miałem nadzieję, że sprzedam go komuś, żeby zarobić trochę pieniędzy”, powiedział rolnik Nidal Abu Eid w rozmowie z The New Arab, „ale archeolog powiedział mi, że ma wielką wartość archeologiczną”.

Pracownicy Ministerstwa Turystyki i Starożytności doszli do wniosku, że głowa należała do posągu Anat, bogini miłości, piękna i wojny w mitologii kananejskiej, powiedział Rida.

Kananejczycy byli starożytnym ludem pogańskim, o którym Biblia mówi, że przed nastaniem monoteizmu zamieszkiwali Jerozolimę i inne części Bliskiego Wschodu.

Statua zostanie wystawiona w Muzeum Pałacu Paszy w Gazie w ciągu najbliższych kilku dni, powiedział urzędnik ministerstwa Nariman Khaleh.

Muzeum, jedno z nielicznych w Gazie, służyło jako szkoła dla dziewcząt, zanim dzięki niemieckiemu grantowi zostało przekształcone w muzeum.

Autor: 
Jack GuyAbbas i AlLawati / tłum. Nikol Benderuk
Polub Plportal.pl:

Reklama