Nurkowanie w przeszłość: Nurkowie szukają wraków statków, którymi przewożono niewolników

Reklama

wt., 08/17/2021 - 00:41 -- MagdalenaL

Gdy prześlizgiwał się przez las wodorostów na dno Oceanu Atlantyckiego, oczy Kamau Sadiki napotkały coś przypominającego przedmiot, którego szukał on i jego koledzy nurkowie.

Jednak temperatura wody w miejscu tuż przy wybrzeżu Kapsztadu była niska, a widoczność słaba.

Weteran, nurek Sadiki, wspomina falę, która ciągnęła go tam i z powrotem, gdy próbował zbliżyć się do swojego „pierwszego namacalnego elementu” statku, o którym tyle słyszał.

„To był kawałek drewna, który utknął w skałach”, mówi CNN Travel. „Zawahałem się, zanim się do niego zbliżyłem, a wtedy fala po prostu przeniosła mnie prosto w to miejsce”.

Sadiki poczuł ogromne emocje, gdy chwycił część wraku statku São José Paquete Africa, który zatonął w pobliżu Kapsztadu podczas transportu ponad 500 zniewolonych Afrykanów z Mozambiku do Brazylii w 1794 roku.

Uważa się, że w tym wypadku utonęło 212 więźniów wraz z załogą.

„To było tak, jakbym słyszał głosy” - mówi Sadiki, członek zespołu nurkowego, który zlokalizował wrak w 2015 roku. „Krzyki, cierpienie, przerażenie, ból i agonię wszystkich tych osób, zakutych w kajdany, a następnie ginących w tonącym statku”.

„Już wtedy wiedziałem, że chcę pomóc opowiedzieć ich historię i wprowadzić te ciche głosy do podręczników historii”.

Według Transatlantyckiej Bazy Danych Handlu Niewolnikami, w okresie od XV do XIX wieku około 35 000 statków zostało wykorzystanych do przewiezienia przez Atlantyk ponad 12 milionów zniewolonych Afrykanów.

Niektórzy nie przetrwali podróży, a od około 500 do 1000 statków, w tym São José Paquete Africa, rozbiło się przed dotarciem do celu.

Autor: 
tłum. Julia Barć
Polub Plportal.pl:

Reklama