
Przez ponad 100 lat jedno z najsłynniejszych ośrodków archeologicznych na świecie, Machu Picchu, było znane pod niewłaściwą nazwą – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym poświęconym badaniom dotyczących Andów.
Jak wynika z badań, Inkowie, którzy zbudowali starożytne miasto, prawdopodobnie nazwali je Huayna Picchu.
Huayna oznacza „nowy lub młody", a Picchu – „szczyt góry" w rdzennym języku Quechua – powiedziała profesor antropologii Emily Dean. Dodała, że Machu oznacza „stary". Dlatego nadaliśmy mu nazwę „Szczyt Starej Góry" – powiedziała
Według autora raportu, Briana Bauera, profesora antropologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago, ta osada Inków została zbudowana około 1420 roku dla „niebieskokrwistych" mieszkających w Cusco, stolicy imperium Inków.
Jak wynika z badań, kiedy Hiszpanie podbili Inków, Huayna Picchu została opuszczona. Przez wieki pozostawała w ukryciu, głęboko w górach Andach, aż do czasu, gdy odkrył ją amerykański badacz Hiram Bingham w 1911 r.
Zagubiony w tłumaczeniu...
W swoich notatkach Bingham postanowił nazwać starożytne miasto Machu Picchu, opierając się na informacjach przekazanych przez swojego przewodnika, rolnika mieszkającego w okolicy.
Jednak podczas swoich badań w Machu Picchu Bauer znalazł dowody na to, że pierwotna nazwa była inna. Autor badania i historyk z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury, Donato Amado Gonzales, znalazł podobne dowody w swoich własnych, niezależnych badaniach. Postanowili więc współpracować, aby odkryć prawdziwą nazwę.
Badacze zaczęli od analizy notatek Binghama, w których stwierdził on, że nie był pewien nazwy ruin, gdy odwiedził je po raz pierwszy. Następnie badacze przeanalizowali mapy i atlasy wydrukowane przed i po wizycie Binghama.
Jednym z najbardziej uderzających dokumentów jest raport z 1588 roku, w którym informuje się, że rdzenni mieszkańcy regionu Vilcabamba rozważają powrót do Huayna Picchu.
Dean powiedział, że błąd w nazewnictwie nie jest zaskakujący, ponieważ wielu archeologów spoza Peru nie wkładało wiele wysiłku w porównywanie nazw miejsc i nie rozumiało w pełni języka Quechua.
„W szerszym ujęciu, odkrycie to podważa popularne założenie, jakoby Hiram Bingham odkrył Machu Picchu" – powiedział. Miejscowi wiedzieli o tym miejscu na długo przed jego przybyciem.
Zmiana nazwy jest mało prawdopodobna
Mimo odkrycia oryginalnej nazwy tego obszaru, najprawdopodobniej nazwa Machu Picchu zostanie zachowana – przyznał Bauer.
„Nie proponowalibyśmy zmiany nazwy, ponieważ Machu Picchu jest powszechnie znane" – dodał.
Ponadto nazwa Machu Picchu pojawia się w tysiącach książek, artykułów, reklam i dokumentów prawnych – powiedział Dean.
Ponadto Peruwiańczycy i ich rząd przyjęli nową nazwę, więc choć jest ona ciekawym dodatkiem do historii tego miejsca, nie zmieni współczesnej nazwy – zauważył.