Fotografia warta mliony dolarów: Billy the Kid i jego zabójca, szeryf Pat Garrett

Reklama

pon., 11/27/2017 - 08:48 -- zzz

Odnaleziono jedyne zdaniem ekspertów wspólne zdjęcie legendarnego rewolwerowca, Billy’ego the Kida, i jego zabójcy, szeryfa Pata Garretta. Fotografia może być warta miliony dolarów.

 

  • Odnaleziono jedyną fotografię przedstawiającą legendarnego przestępcę Dzikiego Zachodu i stróża prawa, który go zabił
  • Billy the Kid przyjaźnił się z Patem Garrettem do czasu, aż ten w listopadzie 1880 roku został mianowany szeryfem
  • Właściciel historycznej fotografii kupił ją za 10 dolarów na pchlim targu w 2011 roku. Teraz warta jest miliony

Eksperci uważają, że Billy the Kid na tym zdjęciu siedzi drugi od lewej, a Pat Garrett pierwszy od prawej

 

Kid i Garrett swego czasu się przyjaźnili, razem pili i oddawali się hazardowi w hrabstwie Lincoln w stanie Nowy Meksyk. Gdy jednak Garrett został mianowany szeryfem Lincoln, przyjaźń zakończyła się, a rozpoczął się jeden z najgłośniejszych konfliktów na amerykańskim Dzikim Zachodzie.

Właściciel historycznej fotografii kupił ją za 10 dolarów na pchlim targu w 2011 roku. Od tamtej pory zdjęcie wisiało na ścianie w jego domu w Północnej Karolinie, w pokoju gościnnym, który wynajmował za pośrednictwem serwisu Airbnb.

 

W 2015 roku po obejrzeniu programu dokumentalnego o przypadkowym odnalezieniu fotografii Kida grającego w krokieta, Frank Abrams, prawnik i pasjonat historii, dokładniej przyjrzał się zdjęciu, które jak mu się dotychczas wydawało, przedstawiało grupę kowbojów z amerykańskiego południa.

 

 

Dwaj słynni bohaterowie Dzikiego Zachodu

Po uważnej analizie fotografii wykonanej w technice ferrotypii – nośnikiem obrazu jest cienka płytka żelazna pomalowana na czarno – i porównaniu jej z innymi zdjęciami Kida i Garretta, Abrams doszedł do wniosku, że siedzący po prawej stronie mężczyzna w ciemnym kapeluszu to szeryf Pat Garrett, a drugi od lewej, z wyraźnie widocznym jabłkiem Adama, to prawdopodobnie Kid.

Abrams zasięgnął opinii ekspertów, Roberta Stahla, znawcy biografii Kida, oraz Williama Dunniwaya, specjalisty od ferrotypii, którzy orzekli, że zdjęcie prawdopodobnie wykonano między 1875 a 1880 rokiem.

- Wszystko się zgadza: płytka, ubrania, broń – tłumaczył William Dunniway, znawca ferrotypii, w rozmowie z dziennikiem "New York Times".

Dunniway poprosił o pomoc Kenta Gibsona, eksperta w dziedzinie medycyny sądowej. Korzystając z technologii rozpoznawania twarzy i ekspertyzy grafologa, doszli do wniosku, że to rzeczywiście dwaj słynni bohaterowie Dzikiego Zachodu.

 

Jedyna taka fotografia?

Fotografia może okazać się ważnym historycznym odkryciem. Zdjęcie Kida grającego w krokieta sprzedano za pięć milionów dolarów w 2015 roku, wcześniej historycy wiedzieli o istnieniu tylko dwóch zdjęć rewolwerowca. Tym razem może się okazać, że odnaleziono jedyną fotografię przedstawiającą legendarnego przestępcę i stróża prawa, który go zabił.

 

- To coś zupełnie nowego. Dotąd nie wiedziano, że Garrett i Kid mają wspólne zdjęcie – mówi Abrams. – To niesamowite i ekscytujące odkrycie.

 

- Gdybym wiedział, że to tak ważne zdjęcie historyczne, żądałbym wyższej opłaty za wynajęcie pokoju – żartuje. Fotografia już nie zdobi ściany mieszkania, a jest przechowywana w sejfie.

Kid, urodzony jako Henry McCarty i posługujący się też nazwiskiem William H. Bonney, przyjaźnił się z Garrettem do czasu, aż ten w listopadzie 1880 roku został mianowany szeryfem hrabstwa Lincoln. Po objęciu tej funkcji od razu nakazał kryminaliście, by opuścił miasto.

- Garrett powiedział: "Jeśli opuścisz terytorium Nowego Meksyku, nie będę cię poszukiwał, ale jeśli zostaniesz to bez względu na to gdzie się ukryjesz, będę musiał cię ścigać" – tłumaczy Stahl.

Ponieważ Kid został w Nowym Meksyku, Garrett dotrzymał słowa i aresztował byłego przyjaciela. Wkrótce jednak Kid uciekł z aresztu, zabijając dwóch zastępców Garetta, i – jak głosi legenda – wyjechał konno z miasta, podśpiewując.

Krótko cieszył się wolnością. Szeryf Garrett odnalazł go i zastrzelił w Fort Sumner w lipcu 1881 roku.

 

Autor: 
--
Źródło: 

onet/thetelgrph

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama