W Zagrzebiu zidentyfikowano kolejne dwie ofiary operacji „Oluja”

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 23:53 -- MagdalenaL

Foto: Profimedia

Do tej pory ekshumowano szczątki ponad 1400 ofiar serbskiej narodowości.

Instytut Medycyny Sądowej i Kryminologii Wydziału Lekarskiego w Zagrzebiu w obecności członków rodziny zidentyfikował szczątki dwóch serbskich ofiar, które zginęły podczas konfliktu zbrojnego w byłej Jugosławii, w akcji chorwackiej armii i policji „Oluja” (pl. Burza) w 1995 r. na terytorium Republiki Chorwacji. Szczątki ekshumowano na cmentarzu w Šašu i Kninie.

Szczątki dwóch osób zostały zidentyfikowane metodą identyfikacji genetycznej (fingerprintingu), a ich pochówek odbędzie się zgodnie z wyrażonymi przez rodziny życzeniami. Od samego początku procesu ekshumacji i identyfikacji szczątków, który jest prowadzony na terenie Republiki Chorwacji, według wspólnie ustalonej metodologii, umożliwiono stronie telegraf.rs jego monitorowanie. Także tym razem w identyfikacji uczestniczył zespół monitorujący Komisji ds. Zaginionych Osób.

Według danych Komisji w ramach tego procesu w latach 2001-2019 z zarejestrowanych masowych i indywidualnych grobów ekshumowano szczątki ponad 1400 ofiar narodowości serbskiej, które zginęły w konfliktach zbrojnych na terytorium Republiki Chorwacji, a szczątki ponad 980 zidentyfikowanych ofiar przekazano rodzinom do pochówku.

To kontynuacja procesu identyfikacji ofiar narodowości serbskiej, których rodziny mieszkają w Republice Serbii, co ma szczególne znaczenie dla rodzin osób zaginionych, które od lat starają się odnaleźć i z szacunkiem pochować szczątki swoich bliskich.

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Polub Plportal.pl:

Reklama