W Ukrainie wybuchł skandal przez czółenka na obcasach na wojskowej defiladzie

Reklama

pon., 07/05/2021 - 00:01 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Andrew Tanglao / Unsplash

1 lipca Ministerstwo Obrony zapowiedziało na swoim profilu na Facebooku defiladę wojskową poświęconą trzydziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, w której wezmą udział kobiety w czółenkach na wysokich obcasach. Doprowadziło to do skandalu na wielką skalę i oskarżeń organizatorów parady o seksizm.

W tegorocznej defiladzie wezmą udział kadetki Instytutu Wojskowego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Ich treningi odbywają się dwa razy dziennie - od 07:30 do 8:30 oraz od 15:00 do 16:00. MON zauważa też, że prawdopodobnie bliżej 24 sierpnia harmonogram szkoleń zostanie bardziej napięty. W tym roku po raz pierwszy kadetki przejdą ulicami Kijowa w mundurach paradnych w czółenkach na wysokich obcasach i bez broni. Ta decyzja oburzyła użytkowników Facebooka, a także wielu osób publicznych. Początkowo ludzie wyrażali swoje oburzenie w komentarzach pod postem, ale potem możliwość ich pisania została ograniczona.

Marsz na obcasach to kolejna ilustracja pogardy dla kobiet ze strony kierownictwa wojskowego i lekceważenia prawdziwej wojny we wschodniej Ukrainie, uważają eksperci i kobiety żołnierze.

„Widzę seksizm, gdy współpracuję z weteranami i żołnierzami, w prawie każdym działaniu Ministerstwa Obrony. Te obcasy są demonstracją postawy mężczyzn na stanowiskach kierowniczych wobec kobiet w wojsku. Z jakiegoś powodu dziewczyna nadal jest postrzegana jako ozdoba wojska. Pokazują, że kobieta nadal jest dla nich tylko kimś, kto pracuje najwyżej w centrali, choć dziewczyny od 2014 roku udowadniają, że mają prawo służyć na równi z mężczyznami” – komentuje sytuację wiceszefowa „Ruchu Weteranów Kobiet” Kateryna Pryimak.

Ukraińska działaczka wojskowa i publiczna Mariia Berlinska uważa, że ​​celem każdej defilady wojskowej jest zademonstrowanie zdolności wojskowych armii, a żołnierz na obcasach jest całkowicie niezdolny do walki. Podkreśla też konsekwencje takiego chodu dla zdrowia kobiety, bo „każde uderzenie obcasem w beton to uderzenie w kręgosłup”, a treningi odbywają się codziennie przez kilka miesięcy.

Eksperci porównują też pochód w mundurze paradnym na obcasach i w osobnym szyku z paradami odbywającymi się w Rosji i Korei Północnej i podkreślają, że jest to sprzeczne z wartościami NATO, do którego w przyszłości zamierza dołączyć Ukraina.

W Radzie Najwyższej kobiety w dość oryginalny sposób wyrażały swoje niezadowolenie. Posłanki „Solidarności Europejskiej” przekazały ministrowi Taranowi i Naczelnemu Wodzowi Zełenskiemu czółenka na wysokich obcasach z propozycją udania się w nich na paradę.

Ministerstwo Obrony tłumaczyło ten wybór butów dla kadetek faktem, że w oficjalnym uroczystym mundurze przewidziano czółenka na wysokim obcasie jako element stroju dla kobiet w wojsku, co zostało zatwierdzone odpowiednim rozporządzeniem w 2017 roku. „W tym roku, w Dniu Niepodległości Ukrainy, kobiety w wojsku będą ubrane w uroczyste mundury. Piękne i silne” – napisali w MON. Ministerstwo Obrony musiało jednak zareagować na krytykę i skandaliczne czółenka zostały zastąpione butami, które wyglądają jak desanty z wysokością obcasa 5,5 cm.

„Będą wygodniejsze niż poprzednie buty ze względu na to, że nie spadną ze stopy. W tym przypadku obcasy są mniejsze, a sama podeszwa bardziej szorstka, co sprawi, że chodzenie będzie bardziej komfortowe” – powiedziała jedna z kadetek, która weźmie udział w paradzie.

Źródła:

https://rubryka.com/2021/07/02/arestovych-pokazav-yak-mozhe-vyglyadaty-zhinoche-vzuttya-dlya-paradu-na-den-nezalezhnosti/

https://news.depo.ua/ukr/news/u-minoboroni-prokomentuvali-skandal-z-pidborami-dlya-zhinok-viyskovikh-202107021340583

https://dilo.net.ua/novyny/zhinky-vijskovosluzhbovtsi-na-paradi-do-dnya-nezalezhnosti-projdut-na-pidborah-foto/

https://hromadske.radio/news/2021/07/02/pidbory-tse-demonstratsiia-stavlennia-do-zhinok-v-ukrains-kiy-armii-pryymak

https://rubryka.com/2021/07/02/rada-pro-marsh-na-pidborah/

Autor: 
Nataliia Shapoval
Polub Plportal.pl:

Reklama