W lagunie Weneckiej odkryto starożytną rzymską drogę i dok

Reklama

sob., 07/24/2021 - 19:01 -- MagdalenaL

Cyfrowa rekonstrukcja rzymskiej drogi zatopionej w Weneckiej lagunie.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie pozostałości rzymskiej drogi i doku zanurzonych w Weneckiej lagunie mogą być dowodem, że na tym obszarze istniały stałe osady ludzkie na wieki przed założeniem Wenecji.

Płetwonurkowie odkryli w latach osiemdziesiątych pod laguną coś, co wyglądało na bruk, ale dopiero po ostatnich badaniach potwierdzono, że relikty te były częścią systemu drogowego. Po rozmowie z osobami, którzy jako pierwsi odkryli te kamienie w latach 80., zdałem sobie sprawę, że to było coś ważnego, być może antropicznego – powiedziała Fantina Madricardo, badaczka z Institute of Marine Science (Ismar), której praca naukowa została opublikowana w tym tygodniu w czasopiśmie Scientific Reports.

Madricardo wraz z kolegami z pracy wykorzystali sonary do mapowania 3D, aby przeprowadzić badania na środowisku podwodnym i wraz z pomocą zespołu nurków z lokalnej policji, zeszłego lata znaleźli 12 archeologicznych obiektów w rejonie kanału Treporti. Ponieważ kamienie pokryte były w całości różnorodną roślinnością, nie były dobrze widoczne – powiedziała Madricardo. Zbadaliśmy więc więcej niż jeden obiekt i odkryliśmy, że jest to ten sam rodzaj kamienia.

Obiekty o wysokości do 2,7 metra i długości 52,7 metra, zostały ustawione w kierunku północno-wschodnim na długości około 1140 metrów. Stanowiły rzekomo część systemu drogowego w regionie Veneto, którymi mogli podróżować ludzie między dzisiejszym miastem Chioggia, a starożytnym miastem Altinum. Zebrane wcześniej dane wskazują na to, że droga znajduje się na piaszczystym grzbiecie, który w czasach rzymskich znajdował się nad poziomem morza.

Uważa się, że Wenecja formalnie została założona 25 marca 421r. n.e., a w tym roku obchodziła swoją 1600 rocznicę. Krajobraz miasta bardzo się różnił od dzisiejszego, poziom morza był znacznie niższy, co najmniej 2 metry niższy – powiedziała Madricardo.

Tymczasem Wenecja o mało nie znalazła się w czwartek na liście zagrożonych UNESCO po tym, jak rząd zakazał statkom wycieczkowym wstępu do laguny.

Autor: 
Angela Giuffrida tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama