Meble i ubrania Sisi sprzedawane za dziesiątki tysięcy euro

Reklama

czw., 06/03/2021 - 12:41 -- MagdalenaL

Bielizna, ubrania - i złota sofa. Dom aukcyjny pod Monachium wystawił przedmioty z posiadłości cesarzowej Austrii, Elżbiety.

Dom aukcyjny pod Monachium wystawił na aukcję bieliznę samej cesarzowej „Sisi”. „Trzy sztuki bielizny z letniej garderoby” odeszły z Hermann Historica w Grasbrunn za 3800 euro, jak poinformowała we wtorek rzeczniczka domu aukcyjnego. Ponadto pod młotek trafiły inne przedmioty, które kiedyś należały do ​​cesarzowej Elżbiety Austrii (1837-1898). Były to między innymi walizka i złota sofa. Letnia sukienka cesarzowej przyniosła 30 000 euro zysku.

Według informacji bielizna cesarska pochodzi z lat 1870/80 i składa się z „dopasowanych spodni siegających podbrzusza i góry z cienkiego białego lnu oraz pary długich bawełnianych pończoch”, jak opisuje ją dom aukcyjny. „Stanik bez rękawów na szyi i dekolcie z koronkową lamówką, siedmioma guzikami z masy perłowej i małą koronką wyhaftowaną na czerwono. Spodnie mają lamówkę na kostkach. Delikatne pończochy z dołączonym oznaczeniem «E.S»".

Według rzeczniczki rozmiar bielizny odpowiada wyjątkowo szczupłemu rozmiarowi odzieży poniżej 32, tj. poniżej rozmiaru zero. Mówi się, że cesarzowa była wysoką i bardzo szczupłą kobietą. Oprócz bielizny licytowano również inne elementy garderoby cesarzowej. „Elegancka suknia balonowa” wygrała przetarg za 16 000 euro; elegancka, kremowa peleryna za 23 000 euro. Oferowano również czarny płaszcz żałobny z 1889 r. W tym czasie syn Elżbiety Rudolf popełnił samobójstwo. Od tego czasu musiała nosić tylko czerń. Był drugim z jej dzieci, które przeżyła cesarzowa. Pierworodna córka Sophie zmarła w wieku dwóch lat.

Jeden z licytujących wydał 14 000 euro na dwuczęściowy drewniany parawan, na którym pod szkłem przymocowano ponad 90 rodzinnych zdjęć cesarzowej. Zlicytowane mienie pochodzą od kobiety, która faktycznie chciała założyć muzeum „Sisi”, ale nie zdążyła przed śmiercią. Podobno willa pani była pełna przedmiotów kolekcjonerskich. Jej spadkobiercy przekazali bogatą kolekcję Hermannowi Historica.

Dom aukcyjny jest pewny, że są to oryginały z kolekcji odzieży cesarzowej Austrii, ponieważ wszystkie zostały porównane z oficjalnym katalogiem odzieży „Sisi”. „Są spisy inwentarzowe, w tym dotyczące odzieży, które są prowadzone bardzo, bardzo dokładnie” – powiedziała rzeczniczka. Hermann Historica w przeszłości wielokrotnie to krytykował, ponieważ nazistowskie pamiątki były tam regularnie licytowane - kilka lat temu jedwabne majtki nazistowskiego zbrodniarza Hermanna Göringa wylicytowano za 3000 euro.

Autor: 
tłum. Monika Wilk
Polub Plportal.pl:

Reklama