W MIEJSCU ZBURZONEGO KOŚCIOŁA, SERBOWIE BUDUJĄ DWA MIEJSCA KULTU

Reklama

ndz., 07/04/2021 - 15:03 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Printscreen Instagram

Tytuł oryginalny: „W MIEJSCU ZBURZONEGO KOŚCIOŁA, SERBOWIE BUDUJĄ DWA MIEJSCA KULTU: Planowana jest także budowa centrum pamięci serbskich ofiar!"

Niedawno zburzona cerkiew w miejscowości Konjević Polje zostanie odnowiona, a gmina Bratunac zainicjuje budowę katedry i pomnika ofiar ludobójstwa na ludności serbskiej w centrum miasta, z błogosławieństwem metropolity Chryzostoma.

Wczoraj Jego Eminencja Chryzostom, Metropolita Dabaru i Bośni, złożył wizytę w gminie Bratunac, gdzie został przyjęty w biurze przez burmistrza Srdjana Rankicia.

Zwrócono uwagę, że ostatnie wydarzenia związane z przeniesieniem cerkwi Ścięcia Jana Chrzciciela w Konjević Polje wywołały niepokój w sercach wszystkich wyznawców prawosławia. Sposób, w jaki wykonano wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który nakazał usunięcie cerkwi z posesji Faty Orlović, jest wielkim wstydem dla wszystkich, którzy to zrobili. Odnosi się wrażenie, że chodziło o upokorzenie i obrazę uczuć narodu serbskiego i wszystkich wyznawców prawosławia. Rozbiórka kościoła koparkami i nagranie rozbiórki dzwonnicy można scharakteryzować aktem barbarzyńskim.

Pomimo tego wydarzenia, wierni pozostają podtrzymani na duchu i nie potraktowali tego aktu jako upadek, ale przeciwnie, stanowi on impuls do wskrzeszenia dumy narodowej.

W związku z tym burmistrz gminy Bratunac wystąpił z inicjatywą budowy katedry Zmartwychwstania Chrystusa w centrum miasta. Oprócz świątyni powstałby kompleks pamiątkowy poświęcony wszystkim serbskim ofiarom w XX wieku w dolinie rzeki Driny, który zawierałby izbę pamięci, bibliotekę i muzeum.

„Inicjatywa ta została pobłogosławiona przez metropolitę Chryzostoma i już jutro rozpoczniemy jej realizację. W banku NLB otwarto rachunki do wpłat na budowę katedry i każdy, kto chce, może wpłacić swoje datki” – powiedział burmistrz gminy Bratunac.

Metropolita Chryzostom podkreślił, że oprócz katedry w Bratunac, powstanie także kościół w Konjević Polje, gdy tylko zostaną rozwiązane kwestie majątkowe, prawne i zostanie znaleziona odpowiednia lokalizacja.

Autor: 
tłum. Maciej Sidor
Polub Plportal.pl:

Reklama