W Marsylii jaskinia Cosquer, „podwodne Lascaux”, wkrótce zostanie odtworzona

Reklama

czw., 10/10/2019 - 15:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Na zdjęciu - odkryty w 1991 roku przez zawodowego nurka Henri Cosquer, skarb sztuki naskalnej zawiera ponad 500 scen namalowanych i wyrytych przez człowieka, od 27 000 do 19 000 lat przed naszą erą.

Region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże ogłosił, że replika jaskini Cosquer otworzyłaby się dla zwiedzających w czerwcu 2022 r. w Marsylii. Region ma nadzieję przyciągnąć co najmniej 500 000 odwiedzających rocznie. Położona w Domu Morza Śródziemnego, w pobliżu Muceum, miejsce turystyczne odwzoruje identyczne „podwodne Lascaux”, prawdziwy klejnot sztuki naskalnej.

Jaskinia Cosquer, znajdująca się w sercu Parc national des Calanques, niedaleko Marsylii, jest jedyną na świecie podwodną jaskinią ozdobioną malowidłami paleolitycznymi. Wejście do jaskini znajduje się 37 metrów pod powierzchnią morza u wybrzeża zatoki Morgiou, została odkryta w 1985 r. Przez Cassidian Henri Cosquer Cassquer jednak jej eksploracja odbyła się dopiero we wrześniu 1991 roku i odkryto wówczas unikalne naskalnych malowideł i rysunków

Badania miejsca pozwoliły ustalić dwanaście dat uwierzytelniajacych dzieła i określić czas postaania malowideł. Część z nich liczy sobie 19 000 lat temu, pozostałe prawdopodobnie 27 000 lat. Naukowcy naliczyli 142 rysunków przedstawiających podobizny zwierząt lądowych, w tym 48 koni, bizonów, żubrów, koziorożców itp. Mniej, około jedna dziesiąta przedstawia zwierzęta morskie: pingwiny, foki, ryby, ośmiornice ...

Namalowane około 27 000 lat temu, 55 odbitych rąk w negatywie (naniesionych na szablony) lub w pozytywie (barwionych i przykładanych do skały), zdobi długi korytarz obecnie znajdujący się pod wodą. W tamtej epoce jaskinia nie była zanurzona: morze było oddalone o 4-5 km. Malarze mieli łatwy dostęp do groty.

Dziś to właśnie ochrona groty uzasadnia projekt odtworzenia jej. Pomysł padł w grudniu 2016 r., Gdy Christian Estrosi (LR) zarządzał regionem Prowansja- Alpy- Lazurowe Wybrzeże. I tak podczas kampanii regionalnej w 2015 r. Obecny burmistrz Nicei początkowo zobowiązał się do sprzedaży Villi Méditerranée, to właśnie tam postanowił utworzy kopię jaskinia Cosquer. Co nada sensu jej istnieniu.

Wzniesiona przez region Paca, pod przewodnictwem socjalisty Michela Vauzelle i zainaugurowana w 2013 roku, Villa Méditerranée nigdy nie została dobrze zagospodarowana.

W 2017 r. Regionalna izba obrachunkowa przypieczętowała los tego budynku. „ Niekontrolowane koszty” wzrosły ponad trzykrotnie - od 20 do 62 milionów euro - podczas gdy budynek przynosił niezwykle niskie przychody operacyjne.

 

 

Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za odtworzenie tej jaski i eksploatację jej w ramach 25-letniej koncesji, zostanie wyznaczone przez radę regionalną na zgromadzeniu plenarnym 16 października. W oświadczeniu regionu Paca prezes Renaud Muselier zapowiedział głosowanie w sprawie wyboru firmy Kléber Rossillon, która jest odtwórcą repliki jaskini Chauvet w Ardeche.

Projekt zostanie dofinansowany przez region na kwote 10 mln euro, a Kléber Rossillon wniesie do projektu 13 milionów euro, zgodnie z komunikatem prasowym regionu. Wystarczająco, by wydobyć na powierzchnię zatopiony skarb Cosquer.

 

 

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

lefigaro.fr, AFP

Polub Plportal.pl:

Reklama