Turcja chce użyć migrantów jako broń biologiczną przeciwko Grecji?

Reklama

sob., 04/04/2020 - 17:44 -- zzz

W ostatnich dniach grecka marynarka wojenna zidentyfikowała i monitoruje ruch sześciu statków towarowych u wybrzeży Turcji. Ateny podejrzewają, że przygotowują się one do transportu nielegalnych imigrantów na wyspy greckie. Służby greckie podejrzewają, że wielu z nich zarażonych jest koronawirusem.

Grecy obawiają się powtórzenia incydentu z 16 marca, kiedy to frachtowiec, który wypłynął z tureckiego portu w Canakkale, ze 193 migrantami na pokładzie, wysadził "pasażerów" na skałach na wyspie Kea. Obawiając się powtórzenia się takiego scenariusza, marynarka wojenna i straż przybrzeżna pozostają w pogotowiu. Według szacunków, jeden lub dwa ze zidentyfikowanych przez władze greckie statków towarowych może w ciągu kilku najbliższych dni próbować wypłynąć w morze z zamiarem przetransportowania setek migrantów na wyspy, wywołując kryzys zdrowotny w obliczu pandemii Covid-19.

Wczoraj grecka straż przybrzeżna obserwowała turecki tankowiec, podejrzany o przewożenie migrantów, zanim wrócił do tureckiego portu. Tankowiec został zauważony w piątek o 8.30 rano pomiędzy wyspami Chios i Samos, poruszając się pomiędzy wodami tureckimi i międzynarodowymi.

Po godzinie statek udał się na południowy wschód i ponownie wpłynął na tureckie wody terytorialne, w pobliżu Rodos. Kapitan statku nie zareagował na próby skontaktowania się z nim przez straż przybrzeżną. Nie wiadomo, czy statek faktycznie przewoził jakichkolwiek imigrantów. (Tom)

Autor: 
zzz
Źródło: 

eurokurier24

Polub Plportal.pl:

Reklama