Sześciu przywódców Unii Europejskiej nalega na większą współprace by zapobiec przyszłym pandemiom.

Reklama

pt., 06/12/2020 - 19:27 -- moderator3

Pandemia koronawirusa nadal jest ważnym problemem zarówno w Europie jak i na całym świecie. Pomimo tego że problem jest nadal aktualny, przywódcy państw Unii Europejskiej już pracują nad planem, który ma zwiększyć bezpieczeństwo w wypadku przyszłych wybuchów pandemii.

Przywódcy sześciu krajów Unii Europejskiej wzywają by stworzyć program zapasów awaryjnych w postaci niezbędnego medycznego ekwipunku oraz innych środków zapobiegawczych by usprawnić odporność krajów partyjnych na długotrwałe kryzysy zdrowotne.

Łączne dane z 27 krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii donoszą o 1.4 miliona przypadków nowego koronawirusa, co stanowi jedną piątą przypadków odnotowantch na całym świecie. Podczas zenitu pandemii wiele krajów uciekło się do metod prewencyjnych, które międzyinnymi utrudniły transport zasobów medycznych przez granicę.

W zbiorowym piśmie wysłanym do dyrektorki Komisji Europejskiej Ursula von der Leynen we wtorek 9tego czerwca, rządy Danii, Hiszpanii, Francji, Belgii oraz Polski poparły propozycję współnych badań nad szczepionkami i leczeniem koronawirusa.

„Szerokopojęta strategia Unii Europejskiej mogłaby być bardziej skuteczna niż pojedyńcze działania indywidualne rządów” – Fragment pisma argumentujący wniosek.

Założenia wystosowane w piśmie wkluczają utrzymywanie zapasu kluczowych leków, zasobów i sprzętu starczącego na trzy miesiące oraz kolaboracji państw członkowskich i firm prywatnych w celu produkcji niezbędnych rzeczy w czasie kryzysu.

Dziennik „Reuters” donosi, że członkowie Unii Europejskiej drastycznie przecenili swoje możliwości zarządzania kryzysowego oraz w lutym przed wybuchem pandemii błędnie założyły, że nie ma potrzeby produkcji dodatkowych zasobów.

 

Pismo wystosowane przez rządzących również skupia się na potrzebie zwiększenia wysiłków pracy nad wynajdowaniem i testowaniem szczepionek, poprzez finansowanie eksperymentów i „platfromy przygotowawczej”, która zapewniłaby warunki do pracy nad szczepionkami poprzez zapewnianie finansowania publicznego.

Wyniki badań byłyby udostępnione na europejskiej bazie danych COVID-19, oraz międzynarodowej analizy i monitorowania różnych strategii testów opracowanych szczepionek.

Autor: 
Victoria Waldersee, Nathan Allen / tłum. Michał Kaszuba
Polub Plportal.pl:

Reklama