Snowden: Jeśli kochasz prawdę, jesteś takim samym przestępcą jak Assange i ryzykujesz mój los

Reklama

pon., 10/25/2021 - 06:04 -- zzz

Wydawca WikiLeaks Julian Assange jest więźniem politycznym, a proces przeciwko niemu jest przestępstwem przeciwko dziennikarstwu, powiedział grupa naukowców, polityków, dziennikarzy i adwokatów zebranych przed jego przesłuchaniem w sprawie ekstradycji.

„To, czego jesteśmy świadkami, to morderstwo” – powiedział w piątek demaskator NSA Edward Snowden w londyńskim Trybunale Belmarsh, pojawiając się za pośrednictwem łącza wideo.

„Wszędzie, gdzie spojrzymy, od Afganistanu po ekonomię, od pandemii po wszechobecną inwigilację, oczywistość stała się nie do opisania” – dodał, ponieważ mówienie mogłoby umieścić kogoś w tej samej kategorii co Assange, „przestępca polityczny” oskarżony o „wykroczenie”. wybrania złej strony”.

„Czy mamy jakieś prawa, jeśli ich nie bronimy?” – powiedział Snowden. „Czy można powiedzieć, że jesteśmy wolni, jeśli nawet nasza zdolność wyrażania siebie, rozumienia faktów naszego świata może być od nas odgrodzona?” 

Każdy, kto kocha prawdę, jest w oczach państwa przestępcą tej samej kategorii co Assange, a jedyną różnicą jest stopień, argumentował Snowden, i podzieli jego los.

Jeśli mamy uwolnić świat, musimy uwolnić Assange'a.

„Trybunał Belmarsh” postanowił odwrócić losy oskarżycieli Assange'a – rząd USA, ale także Wielka Brytania, która trzymała go w więzieniu, Szwecja za fałszywe oskarżenia, które doprowadziły go do wygnania w pierwszej kolejności, oraz Ekwador za cofnięcie mu azylu . Została zorganizowana przez Progressive International, a przewodniczył jej Srecko Horvat, chorwacki filozof, który wraz z byłym greckim ministrem finansów Yanisem Varoufakisem, który również przemawiał w piątek, współtworzył europejski ruch polityczny DiEM25. 

Snowden był ostatnim mówcą w postępowaniu, które trwało ponad 2,5 godziny. Koledzy demaskatorzy Annie Machon (były oficer MI5) i Daniel Ellsberg (znany z przecieku „dokumentów Pentagonu”) również zwrócili się do trybunału. Wśród mówców znalazło się również czterech posłów Partii Pracy, w tym były lider partii Jeremy Corbyn; dwóch parlamentarzystów z niemieckiego Die Linke; były senator australijskich Zielonych; były prezydent Ekwadoru Rafael Correa; oraz kilku wybitnych dziennikarzy, historyków i prawników.

Assange jest „prześladowany za bycie wydawcą, za bycie dziennikarzem”, powiedział Machon, wskazując na „absolutnie obrzydliwy” fakt, że USA odmawia mu praw wynikających z Pierwszej Poprawki, nawet jeśli takie same prawa przyznano Christopherowi Steele'owi. autorka oszukańczego „brudnego dossier” oskarżającego byłego prezydenta Donalda Trumpa o związki z Rosją.

Jeśli Assange zostanie poddany ekstradycji, każdy dziennikarz na świecie będzie miał cel na plecach, przekonywał Ellsberg, który również dostroił się zdalnie. Był pierwszym Amerykaninem, który został postawiony w stan oskarżenia na podstawie zarzutów postawionych teraz wydawcy WikiLeaks, ale został zwolniony z powodu nielegalnych działań rządu i nadużyć podczas śledztwa – co w przypadku Assange’a okazało się „rażąco gorsze” , powiedział.

Correa, za którego prezydentury Ekwador udzielił Assange'owi azylu, ubolewał nad faktem, że jego następca Lenin Moreno zaoferował sprzedaż wydawcy USA w niecały tydzień od objęcia urzędu. Następnie Moreno pozwolił ambasadzie „torturować” Assange'a, pozbawiając go praw i inwigilując, a ostatecznie unieważnił jego azyl z naruszeniem konstytucji Ekwadoru i zezwolił uzbrojonej policji brytyjskiej na wyciągnięcie Assange'a z budynku w kwietniu 2019 r.

„Wiem, jako była głowa państwa, że ​​państwa muszą zachować pewne informacje w tajemnicy. Ale zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości nie można utrzymywać w tajemnicy… a ci, którzy ujawniają te zbrodnie, nie mogą być prześladowani, a tym bardziej prześladowani. przez przestępców – powiedziała Correa.

„To tylko nagie prześladowania polityczne” – powiedziała Stella Moris, matka dzieci Assange'a, nazywając to symbolem wysiłków zmierzających do zburzenia międzynarodowego porządku opartego na zasadach i praw człowieka, na których rzekomo się opierał.

Wspominała także o ostatnich rewelacjach, że rząd USA rozważał porwanie Assange'a z ambasady lub zamordowanie go. 

„Julian powstrzymuje falę autorytaryzmu, a jeśli to wygramy, możemy się odepchnąć” – powiedział Moris. „Jeśli on to straci, wszyscy przegramy”.

Stany Zjednoczone oskarżyły Assange'a, obywatela Australii, o złamanie ustawy o szpiegostwie poprzez publikowanie w 2010 roku tajnych depesz Departamentu Stanu i dokumentów Pentagonu dotyczących „Globalnej wojny z terroryzmem” w Afganistanie i Iraku, a także spiskowanie z jego źródłem w celu włamać się do komputerów. Dzieje się tak pomimo tego, że główny świadek w sprawie przyznał , że skłamał na temat niektórych decydujących faktów, na których zbudowano argumenty prokuratury.

 

Assange jest przetrzymywany bez kaucji w więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze w południowym Londynie od prawie 2,5 roku. Jego ekstradycja została już odrzucona, ale Stany Zjednoczone odwołały się od tej decyzji, a odwołanie ma być rozpatrzone w przyszłym tygodniu.

Autor: 
zzz
Źródło: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama