RMF: Rosja odda Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Reklama

pon., 11/18/2019 - 06:06 -- zzz

Trzynastka jednak zostanie wypłacona emerytom? PiS przedstawił w środę projekt ustawy w sprawie trzynastej emerytury. Pieniądze na dodatkowe świadczenia będą pochodzić z podatku, którym obłożeni są najbogatsi.

Trzynastka dla seniorów z kieszeni najzamożniejszych

Trzynastka, czyli tzw. trzynastka emerytura, ma jednak szansę trafić do kieszeni polskich emerytów. PiS znalazł rozwiązanie - zmieniając Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na po prostu Fundusz Wsparcia, instytucja będzie musiała zająć się również Trzynastką.

Głównym sponsorem tego funduszu są najzamożniejsi Polacy, zobowiązani do opłaty tzw. daniny solidarnościowej. Wpływy z tego nowego podatku najpierw miały być tylko wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, teraz okazuje się, że pójdą one również na dodatkowe emerytury.

Danina solidarnościowa. Pieniądze od milionerów do emerytów

Danina solidarnościowa to nowy podatek w wysokości 4 procent zarobków obowiązujący od stycznia. Najzamożniejsi Polacy, czyli tacy którzy w skali roku zarobili więcej niż milion złotych, odprowadzą go po raz pierwszy w rozliczeniu PIT za 2019 rok.

Ministerstwo finansów zadbało o to, aby nikt nie migał się od daniny solidarnościowej przez wspólne rozliczanie, tak jak w przypadku podatku PIT. Nowy podatek rządzi się bowiem swoimi prawami, których nie sposób ominąć. Podatek trzeba koniecznie zapłacić, ponieważ podstawę opodatkowania stanowić w przypadku daniny będzie dochód żony czy męża z osobna.

 

Rząd nadal walczy o budżet bez deficytu

Sejm ma zająć się przygotowaniem budżetu, który w obecnej wersji zakładał brak deficytu. Wydatki na przyszły rok mają być zrównoważone z przychodami, a ich kwota jest wyliczona na 429,5 mld złotych. Jest to pierwszy budżet od prawie 30 lat, która zakłada równowagę finansową. Jednak nie jest pewne, czy uda się to osiągnąć.

Autor: 
zzz
Źródło: 

RMF24

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama