RADYKALNE FEMINISTKI NIE BĘDĄ UŻYWAĆ PODPASEK. ICH KREW BĘDZIE WSIĄKAĆ W BIELIZNĘ

Reklama

sob., 06/23/2018 - 21:04 -- zzz

"Chodzenie w trakcie okresu bez podpaski lub tamponu to przywilej zarabiających kobiet". W Wielkiej Brytanii trwa dyskusja na temat "wolnego krwawienia", czyli miesiączkowania bez tamponów.

Awangarda feministek z UK nie będzie używać już tamponów i podpasek. Decydują się na tzw. "wolne krwawienie", czyli ich krew menstruacyjna wsiąka w bieliznę i ubranie. Jest to doniosły protest w walce o prawa kobiet.

Zwolenniczki tłumaczą, że "wolne krwawienie" jest zdrowsze i bardziej naturalne: nie trzeba stosować środków higienicznych, które w większości są wykonane z tworzyw sztucznych, naszpikowanych toksycznymi chemikaliami, np. środkami wybielającymi. Dodatkowo są nieekologiczne i zanieczyszczają środowisko. "Wolne krwawienie" ma stać się sposobem na odzyskanie przez kobiety władzy nad własnym ciałem, to opór wobec społecznej stygmatyzacji menstruacji.

Przeciwniczki twierdzą, że nieużywanie podpasek, gdy się pracuje i zarabia, to jest luksus i egoizm, ponieważ krwawienie powoduje zniszczenie bielizny i ubrania. Bezdomna kobieta nie będzie mogła sobie pozwolić na codzienną zmianę garderoby.

 

Jak to było w średniowieczu?

Kilka wieków temu kobiety zabezpieczały się przed krwawieniem na różne sposoby. Zakładały podkłady z lnu, bawełny, włókien roślinnych, a czasem nawet mchu, trawy, skóry czy gąbek morskich. W cenie był każdy materiał, który nasiąkał krwią, a tym samym mógł zatrzymać krwawienie.

Postęp w tym zakresie następował powoli. W epoce elżbietańskiej i wiktoriańskiej wiele kobiet niczym nie tamowało krwawienia. Badacze Sabine Hering i Gudrun Maierhof pisali tak: „Niemieckie kobiety pod koniec XIX wieku prawie nigdy nie używały kupnych podpasek, lecz wykonywały je samodzielnie. Kobiety wiejskie w ogóle nie stosowały podpasek i nie nosiły majtek, w okresie miesiączki zostawiały więc za sobą ślad na ziemi”.

Pierwsze jednorazowe podpaski zaczęto produkować w Niemczech ok. 1890 roku. Kilka lat później na rynek podpaski wprowadziła firma Johnson & Johnson. Nazywały się Lister’s Towels i nazywano je ręcznikami higienicznymi (to określenie przetrwało zresztą do dzisiaj. Podpaska po angielsku to sanitary towel, gdzie towel oznacza ręcznik).

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama