Prezydent Rosji po zakończeniu urzędowania będzie nietykalny

Reklama

czw., 12/10/2020 - 06:12 -- zzz

Duma Państwowa Rosji przyjęła poprawki do ustawy o gwarancjach nietykalności byłych prezydentów. Przewidują one pełny immunitet, także za ewentualne przestępstwa popełnione już po odejściu z urzędu. Do jej wejścia w życie wymagane jest jeszcze podpisanie przez prezydenta.

 

"Prezydent Federacji Rosyjskiej, który zakończył pełnienie urzędu, korzysta z nietykalności. Nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani administracyjnej, a także być zatrzymany, aresztowany, przeszukany, przesłuchany, a także poddany kontroli osobistej" - głosi zapis w nowej ustawie. 

Portal Meduza.io ocenia, że nowa ustawa "pozwala de facto byłym prezydentom po odejściu z urzędu popełniać wiele przestępstw karnych i administracyjnych".

Obecnie ustawa głosi, że byłego prezydenta nie można pociągnąć do odpowiedzialności "za czyny popełnione w czasie pełnienia urzędu".

Nowa wersja ustawy bardzo poważnie komplikuje procedurę pozbawienia byłego prezydenta nietykalności. Odpowiednie zapisy zostały już także wprowadzone do ustawy zasadniczej w ramach zainicjowanej przez Władimira Putina reformy konstytucyjnej.

Reforma konstytucyjna w Rosji

Chcąc odebrać immunitet byłemu prezydentowi, izba wyższa Dumy (Rada Federacji) będzie musiała zagłosować za aktem oskarżenia przygotowanym przez izbę niższą Dumy po tym, jak Sąd Najwyższy potwierdzi, że działania prezydenta miały znamiona przestępstwa, a Sąd Konstytucyjny orzeknie, że zachowano wymagane procedury przy wysunięciu aktu oskarżenia.

Obecnie ustawa pozbawia prezydenta immunitetu po tym, jak Komitet Śledczy rozpocznie sprawę karną w związku z popełnieniem ciężkiego przestępstwa, Duma wyrazi zgodę na pozbawienie nietykalności i odpowiednią decyzję podejmie Rada Federacji.

 

Ustawa jest jedną z nowelizacji przedstawionych w ramach reformy konstytucyjnej w Rosji. W jej ramach "wyzerowane" zostały kadencje dotychczasowych prezydentów (Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa). Obecny prezydent będzie mógł dzięki temu kolejny już raz - piąty - ubiegać się o prezydenturę.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama