PODŁA ZDRADA JANKESÓW PRZYPOMINA JAŁTĘ

Reklama

czw., 10/10/2019 - 07:34 -- zzz

Amerykański żołnierz: Po raz pierwszy się wstydzę

Jennifer Griffin, dziennikarka Fox News, zajmująca się sprawami bezpieczeństwa, rozmawiała z żołnierzem amerykańskich sił specjalnych, który w Syrii współpracował z Kurdami.

"To jedna z najtrudniejszych rozmów, jaką przeprowadziłam" - stwierdziła Griffin.

 

Amerykański żołnierz powiedział jej, że po raz pierwszy w swojej karierze wstydzi się za swój kraj. Jak wyjawił, oddziały na miejscu były zaskoczone decyzją przywództwa o niepomaganiu Kurdom.

Rozmówca Griffin oświadczył, że jest właśnie naocznym świadkiem "okrucieństw" Turków.

"Turcja nie robi tego, co było uzgodnione. To okropne" - stwierdził.

"Wywiązaliśmy się z każdego punktu porozumienia. Kurdowie również wywiązywali się ze wszystkiego. Nie było żadnego zagrożenia dla Turków - żadnego! - po tej stronie granicy. To szaleństwo" - dodał.

Jak podkreślił, Kurdowie nadal pilnują więźniów z Państwa Islamskiego. Dzień wcześniej, bez Amerykanów, udaremnili ich ucieczkę.

"Oni nas nie opuszczają, deklarują swoją lojalność, a my nie robimy nic, żeby im pomóc" - powiedział żołnierz.

W jego ocenie, prezydent USA "nie rozumie problemu". "Erdogan to islamista, a nie wyważony przywódca". Jego zdaniem wielu terrorystów IS "zostanie uwolnionych w najbliższych dniach".

"To jest hańba" - uważa.

Rozwój wydarzeń na północy Syrii

Tymczasem Turcja ogłosiła, że rozpoczęła fazę lądową swojej syryjskiej ofensywy. 

Jak podkreślają agencje, atakowani Kurdowie przetrzymują w więzieniach na kontrolowanych przez siebie terytoriach tysiące bojowników IS.

Unia Europejska wezwała Turcję do powstrzymania ofensywy destabilizującej cały region.

Kurdowie z kolei określili decyzję prezydenta USA o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z północnej Syrii jako "cios w plecy". Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone nie dały Turcji zielonego światła na ofensywę w Syrii, jednak zaznaczył, że Ankara ma "usprawiedliwione interesy bezpieczeństwa". 

Erdogan zapowiada, że na terenach, które zamierza odbić z rąk Kurdów, planuje osiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. Ankara walczy z Kurdami, ponieważ uważa YPG za organizację terrorystyczną.

Przypomnijmy:

4 lutego 1945 r. w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.

Obok Stalina, Roosevelta i Churchilla w rozmowach uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych, szefowie sztabów oraz liczni doradcy i eksperci reprezentujący trzy największe państwa koalicji antyhitlerowskiej.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

PAP/INTERIA/PLPORTAL.PL

Polub Plportal.pl:

Reklama