​Macedonia: Parlament przegłosował poprawkę zmieniającą nazwę państwa

Reklama

pt., 01/11/2019 - 20:21 -- koscielniakk

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją.

Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów. Opozycyjna WMRO-DPMNE, która sprzeciwia się porozumieniu z Grecją, zbojkotowała głosowanie.

Rozwiązanie sporu o nazwę między Skopje a Atenami jest warunkiem umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO. 

Umowa między Skopje a Atenami

Zawarta w czerwcu umowa Skopje-Ateny była próbą zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii na "Republika Macedonii Północnej". W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO.

Macedoński parlament ratyfikował umowę 5 lipca mimo sprzeciwu prezydenta Gjorge Iwanowa wywodzącego się z WMRO-DPMNE. Po uchwaleniu zmian konstytucyjnych przez Macedonię sprawą ratyfikacji umowy zajmie się grecki parlament.

Autor: 
--------------------
Źródło: 

Interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama